Kültür SanatManşet - Yan

Altın Portakal’a damga vuran kadınlar: Kadınlar için

Bu sene 57.’si yapılan Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde Azra Deniz Okyay’ın yönettiği 5 ödül alan “Hayaletler” ve kadınların aldıkları ödüller geceye damga vurdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılan tören Korona virüs önlemleri kapsamında, ‘Yıldızların Altında 1 Açık Hava Sineması’nda gerçekleşti. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Altın Portakal Film Festivali Başkanı Muhittin Böcek, gördüğü Covid-19 tedavisi nedeniyle festivale katılamadı.

Festivale aldıkları ödüller ve yaptıkları konuşmalarla kadınlar damga vururken En iyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü ‘Çatlak’ Filminin tüm kadın oyuncuları Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin, Canan Atalay aldı.

Çatlak filmin ödüllü kadınları yaptıkları konuşmalarda; aldıkları ödülleri kadınlara ve kadın oyunculara atfettiler.

Festivalin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülünü ise iki oyuncu paylaştı. “Hayaletler” filmindeki rolü ile Nalan Kuruçim, “İnsanlar İkiye Ayrılır” filmi ile de Nezaket Erden ödülün sahibi oldu.

Kadın olduğum için engellerle karşılaştım

5 ödülle geceye damga vuran ve kendisi de En iyi Yönetmen Ödülü alan “Hayaletler” filminin yönetmeni Azra Deniz Okyay, ” Sektörde çok zorlanarak geldim, kadın olduğum için engellerle karşılaştım. Kadın hikayelerini topluma gösterebildiğim için çok mutluyum” dedi.

‘İstanbul sözleşmesi yaşatır diyen tüm kız kardeşlerim için alıyorum’

Dirlik Düzenlik filmi ile Cahide Sonku Ödülü’nü alan oyuncu Asiye Dinçsoy da “Bu ödülü kız kardeşlerim için ve İstanbul sözleşmesi yaşatır diyen tüm kız kardeşlerim için alıyorum” dedi.  

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen festival kapanış galası ve geleneksel ödül töreniyle sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir