ÇevreTüm Haberler

Şırnak’ta 5 ayda 45 yangın

Şırnak’ta süren askeri operasyonlar nedeniyle Haziran ayından bu yana 45 yangın meydana geldi. Köylülerin yaşam alanına kadar ulaşan yangınlarda on binlerce ağaç kül olurken, köylülerin geçim kaynakları da büyük zarar gördü.

Şırnak Valiliği, 10 Mart 2020 tarhinde ilin onlarca bölgesini “Özel güvenlik alanı” ilan ederek giriş ve çıkışlara yasakladı. Yasak kararının ardından askeri operasyonlar sıklaştı. Operasyonlarlar sonucu açılan ateşler ise yangınlara neden oldu.

Yöre sakinlerinin İtfaye, Orman işleri gibi kurumlar tarafından söndürülme çalışmaları yapılmadığını söylediği yangınlara köylülerin müdahale etmesine de izin verilmedi.

Köylüler “güvenlik gerekçesi” ile kendilerinin de engellendiğini belirterek yangınlar sebebiyle geçim kaynaklarının çok büyük zararlar gördüğüne işaret etti.

Özel güvenlik bölgesi kararı alınmasıyla birlikte sık sık askeri operasyonların yapıldığı bu bölgelerde Haziran ayından bu yana 45 orman yangını yaşandı. Öyle ki bu yangınlardan daha biri söndürülmeden başka bir noktada diğeri başladı.


Resmi kurumlarca hiçbir müdahalede bulunulmayıp, yine yurttaşların güvenlik gerekçesiyle engellendiği bu yangınlar sonucu yüz binlerce ağaç küle döndü. Bu yangınlarda yurttaşlara ait bağ ve bahçeler ile birlikte hayvanlarını otlattıkları alanları da alevler sardı.

Son olarak Şırnak kent merkezi ve Cizre ilçesi arasında bulunan Gabar Dağı’nda çıkan orman yangını, söndürme çalışması yürütülmemesi nedeniyle kente bağlı Köprüçe, Cevizli, Deriyê Gabar, Koçağılı, Deşta Dêrşew, Qernê, Bîrava ve Memîrûka köylerine kadar yayıldı. Yine merkeze bağlı Gundikêmele (Balveren) Beldesi, Cifanê ( Cevizdüzü) ve Gundikeremo (Anılmış) köyleri kırsalında yer alan ormanlık alanlar onlarca kez yakıldı

Bu yerleşim yerlerinden biri olan Bêsûkê köyü sakinleri, ektikleri bağ ve bahçelerini kendi çabaları ile alevlerden zorlukla korumayı başardı.

‘Bizi meşgul etmeyin’

Cudi Dağı kırsalında da aylardır devam eden yangının söndürülmesi için karakol, itfaiye ve belediyeyi arayan çevredeki köy sakinleri, “Bizi meşgul etmeyin” cevabıyla karşılaştı. Müdahale edilmediği gibi yangını söndürmelerine de izin verilmemesi nedeniyle arıcılık, kezwan (menengiç) ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşların geçim kaynakları zarar gördü.

Geçim kaynakları yok edildi

Aylardır çevresinde yangınların çıktığı Şırnak’a bağlı Cevizdüzü köyü sakinlerinden Fatma Tunç, yangınlardan kaynaklı bütün geçim kaynaklarının yok olduğunu ifade etti. Tunç, “Sadece bağ ve bahçelerimiz değil, hayvanlarımız, ceviz ağaçlarımız ciddi şekilde zarar gördü. Büyük bir zararla karşı karşıya kaldık. Köyümüzde çıkan her yangında müdahale edilmesi için itfaiye, belediye ve karakolu aradık. Ama ‘Bizi meşgul etmeyin’ diyerek her seferinde telefonları yüzümüze kapattılar. Bize ‘Siz gidip söndürmek istiyorsanız buyur gidin. Ama başınıza bir şey gelirse de biz sorumlu değiliz’ dediler. Mecburiyetten biz kendimiz gidip söndürmeye çalıştık. Bizim geçim kaynağımız, cevizdi, bıttımdı, hayvancılıktı ama bunları hiçbiri bırakılmadı. Bütün kaynaklarımızı yangınlarla yok ettiler. Hayvanlarımız için kışın hazırlayabileceğimiz ot bırakmadılar. Şimdi nasıl yapacağız hiç bilmiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir