GündemManşet - Yan

AKP’yi eleştirdiği için hakkında ‘sınır dışı’ kararı verilen mülteci Erzurum Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi

AKP’nin lebaleb kongrelerini eleştirmesi sonrası hakkında ‘sınır dışı’ kararı verilen mülteci Muni Ali, Erzurum Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi.

Antep’te Furkan Vakfı üyelerine yönelik cami içerisinde biber gazıyla müdahale görüntüleri sonrası AKP’nin ‘lebaleb’ kongrelerini eleştiren ve ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama’ suçlamasıyla gözaltına alınan mülteci gözaltına alınmıştı. Ardından, hakkında ‘kamu düzeni ve güvenliği açısından tehlike oluşturma’ gerekçesiyle hakkında ‘sınır dışı’ kararı verilen Ali, idari gözetim altında tutulduğu Harmandalı Geri Gönderme Merkezi’nden 7 Mayıs Cuma gecesi apar topar Erzurum Geri Gönderme Merkezi’ne gönderildi.

Avukatından açıklama

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Avukat Meral Kaban, müvekkilinin götürülürken bilgilendirilmediğini, gerekçe belirtilmeden ‘hazırlan gidiyoruz’ denilerek, götürüldüğünü kaydetti. Kaban, “Müvekkilim beni aradığında nereye götürüldüğünü bilmiyordu. Telefonla konuştuğu sırada yanındaki yetkiliye sormasıyla Erzurum GGM’ye götürüldüğünü öğrendi. Bana da telefon yoluyla bildirdi” dedi.

Ali’ye ikinci kez bir cezalandırma uygulandığını vurgulayan Kaban, “Hem ailesinden hem avukatından uzaklaştırıldı. Bir cezalandırma yoluna gidildi. Hukuki süreci bekliyoruz. Adliyeler kapalı, birçok kurum ve personel bulunmamakta. Bu sürecin tamamlanmasını bekleyeceğiz” diye belirtti.

‘Sınır dışı’ kararına itiraz

Kaban, Erzurum GGM’den Ali’nin yeniden İzmir GGM’ye gönderilmesi için talepte bulunacağını ifade etti.

Kaban, verilen sınır dışı kararına ilişkin de İzmir 1. İdare Mahkemesi’ne ve yürütmenin durdurulması için Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurduklarını kaydetti. (MA)

https://yaziyor.org/2021/05/04/lebaleb-kongreleri-elestiren-multeci-hakkinda-sinir-disi-karari/
https://yaziyor.org/2021/04/11/iranli-multecilerin-sinir-disi-kararina-karsi-dava-acildi/
https://yaziyor.org/2021/04/15/danimarka-suriyeli-siginmacilarin-ulkeyi-terk-etmesini-istedi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir