KadınManşet - YanPolitika

Gazeteci Murat Yetkin: İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmakla dış politika golü yemiş bulunuyoruz

Murat Yetkin, AKP’nin dış politikasını yorumladı, “İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmakla bir de dış politika golü yemiş bulunuyoruz” dedi.

Gazeteci Murat Yetkin, Türkiye siyasetine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu yazısında İstanbul Sözleşmesi’ne de değindi.

Yetkin, Avrupa Konseyi’nin kadına şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının 10’uncu yılı nedeniyle düzenlediği uluslararası toplantıyı hatırlatarak, “Türk hükümeti on yıl önce girişimcisi olduğu, bu sayede uluslararası camiada itibar kazandığı, adını verdiği sözleşmenin onuncu yıl toplantısında yok. Özetle İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmakla bir de dış politika golü yemiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“AK Parti’nin ‘yumuşak güç’ olma iddiasına ağır bir darbe”

“İstanbul Sözleşmesinden çıkış, Türkiye’de kadınların can güvenliği, haklar ve toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde ciddi bir gerileme olmakla kalmamış, AK Parti hükümetlerinin dış politikada ‘yumuşak güç’ olma iddiasına da ağır bir darbe vurmuştur” diyen Yetkin, “On yıl önce -kabul edelim ki o dönem Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’un da gayretleriyle- Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye’nin ‘muasır medeniyetler seviyesine’ ulaşma hedefi de böylelikle darbe almıştır” değerlendirmesinde bulundu.

https://yaziyor.org/2021/05/07/istanbul-sozlesmesi-eylemine-katilan-multeciler-serbest-birakildi/
https://yaziyor.org/2021/05/07/femen-almanyada-istanbul-sozlesmesi-icin-eylem-yapti/
https://yaziyor.org/2021/04/30/istanbul-sozlesmesinden-cekilme-karari-resmi-gazetede-yayimlandi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir