GündemManşetPolitika

AKP’li Yılmaz: Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi’ni aldık, kanırta kanırta da Büyükşehri alacağız

AKP’li Milletvekili Zeynep Yılmaz Gül, Meclis’te yaşanan tartışmada “Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi’ni aldık, kanırta kanırta da Büyükşehri alacağız” ifadelerini kullandı.

Meclis Genel Kurulu’nda ‘Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması’ teklifinin görüşmeleri sırasında muhalefetin ‘AKP’nin sahada olmadığı’ sözleri nedeniyle tartışma yaşandı.

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, HDP Milletvekili Rıdvan Turan’ın sözlerine yanıt verirken, “Size oy veren seçmen diyor ki: “Oy verdik, bir daha göremedik” Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi’ni aldık, kanırta kanırta da köşe başlarını tuttuğunuz Büyükşehri de alacağız. Çırpınışlarınız boşuna, vatandaş gerçek yüzünüzü gördü artık” diye seslendi.

Özgür Özel’den tepki

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Yılmaz’ın sözlerine dikkat çekerek, “Bir milletvekilinin, bir kadın siyasetçinin bu cümleyi kullanmasından fevkalade üzgün ve rahatsızım” diyerek şunları söyledi:

“Mersin Büyükşehir Belediyesini biz aldık, rıza üreterek aldık; sözümüzü söyledik ve bunun karşılığında Mersinliler o ‘millî irade’ dediğiniz ve size verildiğinde baş tacı başkasına verildiğinde alaşağı yapmaya da çekinmediğiniz millî irade Mersin’de bu şeklide tecelli etti. Siz belediyelerinizde birilerine köşe başı tutturuyorsanız o sizin değerlendirmeniz. Sayıştay denetimine tabiyiz, İçişleri Bakanlığı’nın müfettişleri ortada. Bildiğiniz bir şey varsa, Bakan Yardımcısı vasıtasıyla ya da Teftiş Kurulu vasıtasıyla konuşursunuz. Mersin’in Büyükşehir Belediyesini, Başkanını suçlayamazsınız, oradaki devlet memurlarını, bürokratları töhmet altında bırakamazsınız, köşe başı tutma gibi bir siyasi partiye ve bizim partimize böyle bir iftirada bulunamazsınız hele hele büyükşehir belediyesini almak için oy isteyeceksiniz; vatandaş sandığa gidecek.”

AKP’li Naci Bostancı’dan açıklama

AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’ya seslenen Özel, “Sayın Grup Başkanım, nasıl kanırta kanırta alınacakmış, siz bundan ne anladınız? Sayın Bostancı, bir kadın milletvekili, mevkidaşımız, kanırta kanırta belediye başkanlığı almanın andını içiyor burada, herhâlde bu konuya sizin bir açıklama getirmeniz lazım” dedi.

Söz alan Bostancı, “Biz AK Parti kurulduğundan beri millet iradesini en üst değer olarak gördük. Her kim, hangi partiden olursa olsun, halkın reyiyle ve rızasıyla bir yere geldiyse başımızın üstünde yeri vardır. Mersin’deki seçime de böyle bakarız. Bundan sonraki seçimler için de rekabetçi bir şekilde sahada olmak isteriz. Sayın milletvekilimizin ifade ettiği de bu husustur” dedi.

Özel’den TDK hatırlatması

Bostancı’nın konuşmasının ardından tekrar söz alan Özel, TDK sözlüğüne baktığını, ‘kanırta kanırta’ ifadesinin ‘zorla ve zorlayarak’ anlamına geldiğini söyledi, “Bunun neresi rıza üretmek? Habermas’a göre rıza üretmekle ilgili sizin öğütlerinizi dinlerken bir milletvekilinin bizim yönetimimizdeki belediyeyi bir dahaki seçimde zorla, zorlayarak, zorbalıkla alacağını söylemesine nasıl ses çıkarmıyoruz?” diye sordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir