GündemPolitikaSağlıkSon 24 SaatTüm Haberler

AKP kongresi ‘yatay çekimden dolayı kalabalık’mış!

AKP’nin 7. Olağan Kongresi’nde pandemi kurallarına uyulmadığı ve çok kalabalık olduğu yönündeki eleştirilere yanıt veren AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan, “Yatay çekimde öyle görünüyor” açıklamasını yaptı.

Özkan, “Bir kilometrekarelik alanda inanın yatay çekimde insanlar adeta üst üste binmiş gibi gözüküyor” dedi.

Kongre’deki fiziksel mesafesiz görüntüleri “yatay çekimin yanıltması nedeniyle insanlar iç içe görünüyor” sözleriyle savundu. Özkan’ın bu açıklaması Twitter’da pek çok tepkiye neden oldu.

‘Çekimden dolayı insanlar adeta üst üste görünüyor’

“Kongre alanına gelen bütün delegasyonun hepsi tek tek testlerden geçirilmiştir. Zaten diğer tarafta maske, mesafe konularında tribünlerde olabildiğince elimizden gelen gayreti ortaya koyduk” diyen Özkan, özellikle kongre salonun dışı ve tribünde fiziksel mesafenin ihlal edildiği görüntüleri şöyle yorumladı:

“Kalabalığın içerisinden bir şekilde geçtik ve kongre alanına girdik. Sizler de medya anlayışıyla çok da iyi takdir edersiniz ki, orada yapay bir çekimi dikkate aldığınız zaman bir kilometrekarelik alanda inanın yatay çekimde, insanlar adeta üst üste binmiş gibi gözüküyor. Oysaki o kalabalığın içerisinde bulunduğunuz zaman orada çok daha küçümsenmeyecek bir mesafe vardı. Ben orada yapay bir kamera çekiminin yanılttığını düşünüyorum.

İnanın su içmek için zaruret haricinde hiçbir şekilde teşkilat mensuplarımızın maske, mesafe, temizlik kurallarına riayetsizlik göstermediğinin altını çizmek lazım. Bu konuda bir hassasiyet vardı. Biz bunu özellikle gözlemledik. Özellikle de salon içerisinde gerek kolonya ve temizlik malzemeleri konusunda da bir sıkıntı söz konusu değildi.”

‘Kongreyi yaptığımız bütün illerde 4-5 gün süreyle bütün vaka sayılarını çıkardık’

AKP’nin daha önce de gerçekleştirdiği ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın lebalep dediği il kongrelerinde parti içinden itirazlar olduğunu itiraf eden Özkan, “Bu itirazları maalesef il kongrelerimizde dile getirenler de oldu. Oralarda da tedbirler tam anlamıyla alınmıştı. Biz özellikle sorumluluk anlayışıyla hareket ettiğimizden dolayı kongreyi yaptığımız bütün illerde 4-5 gün süreyle oradaki bütün Kovid-19 vaka sayılarını çıkardık. Oralarda hiçbir artış olmadı. Olağan vaka sayısından başka hiçbir şey görmedik” dedi.

‘Bulaşma ihtimali sıfırdır’

Özkan, şunları söyledi:

“Tedbire riayet ettikten sonra maske, mesafe, temizlik kurallarına riayet ettikten sonra inanın 1,5 metrede bir Kovid’in bulaşma ihtimali sıfırdır. Bu anlamda göreceksiniz, önümüzdeki 1 haftalık süreçte yine bütün Türkiye genelinde gözlemlenecektir. Burada bir vaka artışında herhangi bir değişiklik olmayacağını umut ediyor ve inanıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir