GündemManşet - Yan

Kobane Davası’nda ikinci duruşma başladı

Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 108 kişinin yargılandığı Kobana Davası’nın ikinci duruşması başladı.

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobane Davası’nın 2’nci duruşması başladı. Gazeteciler, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın verdiği turkuaz kartları olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı.

Ankara Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülen duruşmaya, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Sedat Şenoğlu, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ile HDP milletvekilleri ve parti yöneticilerinin yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delagasyonu’ndan uzmanlar da katıldı. Duruşmayı takip etmek isteyen gazeteciler ise turkuaz kartı olmadığı gerekçesiyle salona alınmadı.

200 avukat katıldı

Avukatlar da duruşma öncesi salon önünde hazır bulundu. 200 avukatın hazır beklediği duruşmanın tutuklu siyasetçilerle SEGBİS bağlantılarının sağlanmasının ardından kimlik tespitiyle başlaması bekleniyor. Duruşmada siyasetçiler Sebahat Tuncel, Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın söz alması bekleniyor.

İddianame

IŞİD’in Kobane’ye saldırısına karşı 6-8 Ekim’de gerçekleşen protestolardan 6 yıl 3 ay sonra hazırlanan 3 bin 530 sayfalık iddianame, 324 klasörden oluşan eklerle birlikte 30 Aralık 2020 tarihinde mahkemeye sunuldu. İddianame Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından bir hafta içinde 7 Ocak 2021 tarihinde kabul edildi.

108 kişi için ‘devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma’ ve 37 kez “insan öldürme” başta olmak üzere pek çok suçtan ceza istenen iddidnamede; mağdur müşteki olarak ise aralarında Adalet Bakanlığı, AKP, CHP, Hür Dava Partisi, MHP, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, MİT, İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli Savunma Bakanlığı’nın da bulunduğu 2 bin 676 isim yer aldı. İddianamede ayrıca 6-8 Ekim’de gerçekleştirilen eylemler ile tanık ve gizli tanık beyanları da eklendi.

28 siyasetçi tutuklu yargılanıyor

Öte yandan 9 Ekim 2014 tarihi ve devamında dönemin HDP Eş Genel Başkanları ve MYK üyeleri hakkında açılan birden fazla soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 2 ana iddianamede birleştirildi. 19 Haziran 2018 yılında genişletilerek çok sayıda siyasetçi hakkında soruşturma başlatıldı ve 20 Eylül 2019’da Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ Kobane davası kapsamında ikinci kez tutuklandı.

24 Eylül 2020 tarihinde ise aralarında Sırrı Süreyya Önder, Ayla Akat Ata ve Emine Ayna’nın da bulunduğu dönemin MYK üyesi 20 siyasetçi gözaltına alındı. 2 Ekim 2020’de Sırrı Süreyya Önder, Altan Tan ve Gülfer Akkaya adli kontrolle serbest bırakılırken, diğer 17 siyasetçi tutuklandı.

Tutuklu bulunan eski HDP milletvekilleri Aysel Tuğluk, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel hakkında da Kobane dosyası kapsamında tekrar tutuklama kararı verildi. HDP’li eski milletvekili İbrahim Binici ve partinin çeşitli kademelerinde görev alan siyasetçiler dosyaya sonradan eklenerek tutuklandı. Dosya kapsamında tutuklu yargılanan siyasetçi sayısı 28’e çıktı.

CMK’ye aykırı duruşma günü

Davanın ilk duruşmasında avukatların reddi hakim taleplerini içeren dilekçeleri ‘itiraz yolu açık olmak üzere’ denilerek reddedildi. Bir sonraki duruşma günü 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği 7 günlük itiraz süresi dolmadan CMK’ye aykırı biçimde verilmiş oldu. (MA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir