KadınManşet - Yan

8 Mart’ta plaket verilen kadın şoför Kod-29’la işten çıkarıldı

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı MANULAŞ’ta 5 yıldır çalışan Halk Otobüsü şoförü Fatma Güngör, Kod-29 ile işten çıkarıldı.

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre,

Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Manisa Ulaşım Hizmetleri Makine Sanayi Ticaret A.Ş.’ye (MANULAŞ) ait kırmızı halk otobüslerinde şoförlük yapan Fatma Güngör, Kod-29’la işten çıkarıldı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Manisa Büyükşehir Belediyesi Kent konseyi Kadın Meclisi tarafından ‘Güçlü Kadınlar Mutlu Yarınlar’ isimli programda başarılı iş kadını seçilerek plaket alan Güngör, şehrin tek kadın şoförüydü.

“Beş kuruşsuz ortada kaldım”

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre 42 yaşındaki Güngör, işten çıkartılmasını gerektirecek bir hata yapmadığını ve konuyu yargıya belirterek şunları söyledi:

“Eşimden ayrıldım. 2 çocuğum var. Ve kredi borcum var. Evim kira. Ben iki aydır kiramı ödeyemiyorum. Beş kuruşsuz küçük şeyler bahane gösterilerek işten atıldım. Kod-29’dan işten çıkartıldığım için ne tazminat alabildim ne de işsizlik aylığı bağlatabildim. Beş kuruşsuz ortada kaldım. En azından Kod-29’dan çıkarmasalardı işsizlik aylığı alıp kiramı ödeyebilseydim. Yeni iş bulana kadar geçimimi sağlayabilseydim. Evini tek bir aylıkla geçindirmeye çalışan kadınlara bu şekilde davranılmasını kabullenemiyorum. Özellikle pandeminin bu döneminde, ekonomik sıkıntıların yaşandığı bu dönemde anlının teriyle para kazanan bir kadına bu şekilde davranılmaması gerekiyordu. Beni çok çaresiz bıraktılar. Ben kadınım ve çocuklarımla birlikte tek başıma hayatta direnmeye çalışıyorum.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir