ÇevreDünyaManşet - Yan

Fransa’da kısa mesafeli uçuşlara yasak geliyor

Fransa’da, karbon emisyonunu azaltmak amacıyla kara yoluyla 2.5 saatte ulaşılabilecek yerlere uçakla yolculuğu yasaklamak üzere çalışmalar devam ediyor.

Fransa’da milletvekilleri, kara yoluyla 2.5 saat süren yolculuklar için gerçekleştirilen uçak seyahatlerini yasaklayan tasarıyı onayladı. Oylama, Ulusal Meclis tarafından yapıldı. Tasarının resmen onaylanması için Senato’da da oylama aşamasından geçmesi gerekiyor.

​Yasa tasarısı, Fransız hükümetinin Air France-KLM ortaklığındaki hissesini ikiye katlayacağını açıklamasından kısa bir süre sonra gündeme gelmişti. Air France-KLM ortaklığı, Covid-19 salgının etkisiyle 2020’de 7.1 milyar euro zarar açıklamıştı.

Yüzde 40 azaltılması planlanıyor

Yasanın yürürlüğe girip düzenli bir şekilde uygulanmasıyla birlikte, ülkedeki karbon emisyonunun 2030 yılına kadar yüzde 40 azaltılması planlanıyor. Böylelikle ülke genelindeki karbon emisyonu oranının 90’lı yıllardaki seviyeye çekilmesi hedefleniyor.

Uzmanlar ise bu yasanın Fransa’daki 100’den fazla iç hat uçuşundan yalnızca beşini etkileyeceğini, dolayısıyla sonuçların karbon emisyonunda büyük etkiler yaratmayacağını düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir