ManşetSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

27 yıldır gelmeyen adalet: Gazi ve Ümraniye Katliamları

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Gazi ve Ümraniye Katliamlarına ilişkin açıklama yaptı. Aradan geçen 27 yılda faillerin korunduğunu, adaletin gerçekleşmediğni ifade etti.

 12-15 Mart 1995 tarihinde gerçekleşen, toplam 23 kişinin yaşamını yitirdiği, 408 kişinin yaralandığı Gazi ve Ümraniye Katliamlarının üzerinden 27 yıl geçti.  Katliamın Ergenekon davası sanıkları ile bağlantıları ortaya çıktı, davadaki bir gizli tanık tarafından “katliam talimatının Jitem kurucusu Veli Küçük tarafından verildiği,  10 kişilik bir kontrgerilla timi tarafından gerçekleştirildiği” açıklandı.

Katliamlara ilişkin İHD İstanbul Şubesi tarafından yapılan açıklamada “Failler korundu, göstermelik cezalarla katliamın üstü örtüldü, gerçek sorumlular yargılanmadı, cezalandırılmadı. Adalet gerçekleşmedi” denildi.  

23 yıl sonra görülen dava

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“2018 yılında, Yargıtay tarafından bozulan ve 23 yıl sonra yeniden görülmeye başlanan Ümraniye katliamı davasında da tablo değişmedi. Dava başında da dediğimiz gibi; 23 yıl sonra bırakın delillere ulaşmanın artık mümkün olamayacağını, müştekilerin, tanıkların hatta sanıkların bir kısmına ölüm ve benzeri nedenlerle ulaşılması mümkün olmadığından, davada bu kere de, cezasızlık tutumunun dışında ayrıca maddi imkânsızlıklar nedeniyle zorluklar söz konusu. Nitekim uzun aralıklarla yapılan duruşmalarda kimi sanık ve müştekilerin dinlenmesi dışında halen anlamlı bir yargısal işlem yapılmadı bugüne kadar

Gazi ve Ümraniye katliamları ile gerçek yüzleşmenin, hesap sormanın ve adaleti sağlamanın; saldırının bütün kontrgerilla bağlantılarının ortaya konması ve başta dönemin İstanbul Valisi Hayri Kozakçıoğlu, Emniyet Müdürü Necdet Menzir, İçişleri Bakanı Nahit Menteşe, Başbakan Tansu Çiller , “1000 operasyon”un sahibi dönemin Emniyet Genel Müdürü Mehmet Ağar, Veli Küçük, Osman Gürbüz, Mahmut Yıldırım olmak üzere siyasi sorumluların da yargılanması ile sağlanabileceğine inandığımızı kerelerce söyledik, bir kere daha tekrar ediyoruz.”

14 Mart’ta görülecek davaya çağrı

Gazi ve Ümraniye Katliamlarının insanlığa karşı suç olduğu belirtilen açıklamada “Zamanaşımı söz konusu edilemez, devlet gücü kullanılarak işlendiğinden bu suçu işleyenleri açığa çıkartacak etkili yöntemlerle soruşturma ve yargılama yapılmasını gerektirir. Bu nedenle, bir kere daha yargı kurumlarını ve siyasi iktidarı adaleti sağlamak üzere görevlerini yapmaya ve insanlık değerlerine sahip herkesi, yeniden açılan Ümraniye Katliamı Davasının 14 Mart 2022 günü saat 10.00 da Anadolu Adliyesi 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek duruşmasını izlemeye ve ailelerin adalet talebine ses vermeye çağırıyoruz” denildi.

Son olarak “Gazi ve Ümraniye katliamı ailelerinin, bu katliamlarda tehdit edilen Alevilerin ve muhalif kesimin adalet mücadelesine güç vermeye devam edeceğiz” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir