EmekGündemTüm Haberler

Zülayha Gülüm: Lila Kağıt işçilerinin haklı talepleri karşılanacak mıdır?

Sendikalı oldukları için işten atılan ve direnişe başlayan Lila Kağıt Fabrikası işçilerinin yaşadıkları hak ihlalleri meclis gündeminde.

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm direnişteki Lila Kağıt Fabrikası işçilerine dair soru önergesi verdi.

Züleyha Gülüm, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede işçilerin direnişe geçme süreçlerine dair şu ifadelere yer verdi:

“Tekirdağ Çorlu’da  kurulu olan Lila Kağıt Fabrikası’ndaki işçiler; dayatılan sefalet zammı, uzun mesai saatleri ve ağır çalışma koşullarına karşı örgütlenmeye başlamış ve Selüloz-İş Sendikasına üye olmuşlardır. İşçilerin sendikal haklarına tahammül edemeyen işveren, işçilerden e-devlet şifreleri istemiş, sonra da sendikalaşan işçileri ‘performans düşüklüğü‘ bahanesiyle kademeli olarak işten çıkarmıştır. 50’ye yakın işçinin işten çıkarılması üzerine Selüloz-İş Sendikası üyesi işçiler fabrika önünde direniş çadırı kurmuştur”

İşverenin, işçilerin anayasal haklarından olan sendikalaşma ve örgütlenme hakkını açıkça çiğnedğini belirten Züleyha Gülüm “70 gündür fabrika önündeki mücadelelerine devam eden işçiler, işverenin sendika ile masaya oturması, sendikalaştıkları için hukuksuzca işten çıkarılan işçilerin işe geri alınması ve insani koşullarda çalışma taleplerinde bulunmaktadırlar” dedi.

Bilgin’in şu soruları yanıtlamasını istedi:

  • Bakanlığınızın Lila Kağıt Fabrikası ile ilgili teftiş faaliyeti olmuş mudur? İşyerinin sendikal hak ihlalleri ve haksız işten çıkarma Bakanlığınıza bağlı iş müfettişleri tarafından soruşturulmuş mudur?
  • Fabrikada önünde direnen Lila Kağıt Fabrikası işçilerinin haklı talepleri karşılanacak mıdır?
  • İşçilerin sendikalaşmasını engellemeye çalışmak için hukuka aykırı olarak işçileri işten çıkaran işveren hakkında TCK Madde 118’e göre soruşturma açılacak mıdır?
  • İşçilerin sendika üyesi olma hakkını engellemeye çalışan haksız ve hukuksuz uygulamaların önüne geçecek bir düzenleme yapmayı planlıyor musunuz? Konuya dair Türkiye’nin onaylamış olduğu ILO’nun 87 (Sendika Özgürlüğü ve Sendikalaşma Hakkının Korunması) ve 98 (Örgütlenme ve Toplu Pazarlık Hakkı) sayılı sözleşmelerine uygun düzenlemelere ilişkin Bakanlığınız hangi somut çalışmaları mevcuttur?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir