EkonomiManşet - YanSon 24 Saat

Ziraat Bankası’ndan ‘Demirören’e verilen kredi’ açıklaması

Sedat Peker’in, Ziraat Bankası’nın Demirören’e verdiği 750 milyon dolarlık krediyi geri almadığını ortaya attığı iddiasına dair Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar konuştu. Çakar “Bankamız bu firmaya karşı da bütün müşterilerine olduğu üzere bankacılık usul ve esaslarının getirdiği çerçevede muamele edecektir” dedi.

Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonunda, bankanın ve bağlı ortaklıklarının 2017-2018 yıllarına ilişkin milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Çakar, Türkiye’deki bankacılık sektörünün şeffaf, kurallar çerçevesinde işlediğini söyledi. Mafya lideri Sedat Peker’in gündeme getirdiği, Demirören Grubu’na sağlanan krediye ilişkin sorulara yönelik şunları ifade etti:

‘Kurallara göre muamele edeceğiz’

“Ziraat Bankası ticarete, hizmete, enerji sektörüne, inşaata her sektöre kredi verdiği gibi medya sektörüne de kredi verebilir. Söz konusu firma da bu kapsamda kredilendirilmiş olan bir firmadır. Bu firmanın kredileri an itibarıyla Ziraat Bankasında canlı hesaplarda izleniyor. Ancak şunun altını özellikle çizeyim, bankamız bu firmaya karşı da bütün müşterilerine olduğu üzere bankacılık usul ve esaslarının getirdiği çerçevede muamele edecektir. Bir kredi işlemidir, her kredi işleminin tabi olduğu bankacılıkta belirlenen kural seti ne ise o kural seti içerisinde biz kendilerine muamele edeceğiz.”

Peker’in ortaya attığı bu iddianın ardından başta çiftçiler, öğrenciler olmak üzere milyonlarca kişiden Ziraat Bankası ve AKP iktidarına tepki yağmıştı.

https://yaziyor.org/2021/06/06/ogrencilerden-demirorenin-ziraat-bankasi-kredisine-tepki/
https://yaziyor.org/2021/06/14/demirorenin-kredi-borcu-meclis-gundeminde/
https://yaziyor.org/2021/06/09/pekerden-demirorene-haram-servetinizin-nerede-basladigini-tarihcesiyle-anlatacagim/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir