Medya

Yıl 2020, gazetecilik öğrencileri: Çekinceler ve umutlar

İletişim fakültesi öğrencisi Burak Ütücü, gazetecilik ve radyo-televizyon okuyan gençlerin 2020 itibariyle medyaya, okullarına ve kendilerine yönelik algısını araştırdı. Türkiye medyasının mevcut durumu yabancı öğrencilerin bile çekinmesine neden olsa da, gençler dijitalleşmenin sunduğu olanaklar ve alternatif medyanın yükselişi sayesinde gazeteciliğin geleceğine dair umutlarını koruyor.

Türkiye basınının izleri takip edildiğinde ve haber üretimine bakıldığında, ister istemez iletişim fakültelerindeki öğrencilerin geçirdikleri süreçler de merak konusu hâline geliyor. Yüksek Öğretim Bilgi Sistemi (YÖKSİS) verilerine göre her yıl 5.000 civarında iletişim öğrencisi bu fakültelerden mezun oluyor. Ancak istihdam sorunları, mevcut istihdamda zorlu çalışma şartları, medyadaki tekelleşme ve kurumların tek tip haber yaptırma baskısı; gazetecilik mesleğini yapmak konusunda birçok öğrencinin gözünü korkutuyor.

Türkiye’de medyanın geldiği noktanın tartışmalarla devam ettiği bir yıl daha geride kalırken, iletişim fakültesi öğrencileri açısından nelerin değiştiğini Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi öğrencileri ile konuştuk. Medyada üretilen içeriklerin tüketimi, üretilirken kullanılan dil, etik ilkeler, iletişim fakültelerindeki geri kalmışlık, gelenekselden kopamamak gibi konular daha çok ön plana çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir