Medya

Gazetecilere göre Twitter haberciliği: Hem yazı işleri, hem not defteri

Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonuyla beraber bir kez daha binbir haber, yorum ve iddianın havada uçuştuğu bir dönemden geçiyoruz. Facebook, YouTube ve Instagram gibi rakiplerine kıyasla kullanıcı sayısı çok küçük olsa da Twitter, haber ve gazeteciler deyince ilk akla gelen platform. Nevşin Mengü, Gökçer Tahincioğlu, Alican Uludağ, Barış Pehlivan ve Barış Terkoğlu ile bu konuyu konuştuk. Gazetecilere göre Twitter, haber istihbaratı sağlama ve kaynaklara ulaşma açısından önemli bir araç. Hem bir yazı işleri, hem de not defteri işlevi gören Twitter gazeteciler için tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Fısıltı gazetesinin balon haberlerinden başının ağrımasını istemeyenlerin, bu platformda da gazetecilik ilkelerini uygulaması gerekiyor. Gazetecilerin dikkat çektiği bir başka nokta ise medyanın iş modellerindeki dijitalleşme sürerken Twitter’ın, haber içeriklerinin gelire dönüştürülmesini sağlayamaması.

Son örnek dün yaşandı. ABD Başkanı Donald Trump adına açılan sahte bir hesaptan atılan İngilizce tweet’i gerçek sanıp retweet edenler arasında Türkiye’den gazeteciler de vardı. Gündemin ısındığı dönemlerde Twitter’ın bir yandan bereketli bir haber kaynağı, bir yandan da tehlikeli bir dezenformasyon odağı sunduğu gerçeği yine su yüzüne çıktı.

Türkiye, uzmanlaşmış gazetecilerin en yüksek takipçi sayısına sahip olduğu ülkelerden biri olarak dünyada öne çıkıyor. Ana akım medyanın büyük ölçüde hükûmet kontrolüne girmesiyle beraber bağımsız gazetecilerin Twitter’da takipçi sayıları ve etkileşim oranları daha da arttı. Okurlar medya kuruluşlarına güvenini kaybederken, alanında uzman isimlerin Twitter hesaplarına yöneliyorlar.

Twitter’ın haberciliği nasıl dönüştürdüğüne dair akademik teorileri geçen hafta Journo’da aktarmıştık. Bugün bu konunun pratikteki boyutunu uzman gazetecilerin bakış açısından inceliyoruz. Gazetecilerin okur ve izleyicilerle Twitter üzerinden etkileşimini, bu platformun habercilere sunduğu avantaj ve dezavantajları, ayrıca işin mesleki ve hukuki boyutunu muhabir, editör ve yazarlarla konuştuk.

Nevşin Mengü: Dava direkt bana açılıyor, farkı bu

Sahte Trump hesabının attığı tweet ile trollenen isimler arasında olan ve DW Türkçe’de Bire Bir programını hazırlayıp sunan Nevşin Mengü, olaydan kısa süre önce yaptığımız röportajda Twitter üzerinden paylaştığı her şeyden sorumlu olduğunu dile getirdi. Mengü şunları söyledi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir