Medya

Yerel gazetelerde bir gün: Ajans haberi hemen, özel haber kâğıt gazete basılırken internete giriyor

Dijital dönüşüm yerel gazeteleri de derinden etkiliyor. Bu etki, sayfa tasarımında kullanılan programlardan, haberlerin yayın sürecine dek birçok alanda gözlenebiliyor. Erzurum, Bursa ve Gaziantep’ten yerel gazetelerin yöneticileri ve sayfa editörleriyle konuştuk. Bir editör, “Gün içinde ajanstan gelen haberler internet sitesine girmiş oluyor… Özel haberleri ise gazete baskıya gittikten sonra gece saatlerinde internet sitemizden insanlarla paylaşıyoruz. Bunun nedeni, özel haberimizin başka kurumlar tarafından bizden önce kullanılmasını engellemek” diyor.

Yerel gazeteler bir ekonomik açmazla karşı karşıya, ama bir yandan da okurla bağ kurmaları için “ürün” ve “teknoloji” alanlarında günü yakalamaları gerekiyor. Peki, kâğıt gazeteleri yapmaya devam ederlerken internet yayıncılığını nerede konumlandırıyorlar? Her iki alanda teknolojik değişime nasıl uyum sağlıyorlar? Hangi sayfa tasarım programlarını kullanıyorlar? 2020’de bir yerel gazetenin günlük iş akışı nasıl?

Bu soruları Gaziantep Telgraf gazetesi sayfa editörü Cihat Öztürk, Bursa Şehir gazetesi editörü Ömer Karakaya ve Erzurum Atatürk İletişim Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Hakan Temiztürk’e sorduk.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir