Medya

Kadın foto muhabirler: ‘Sahada omuz atma, üste çıkma, sözlü taciz ve asılma ile karşılaşıyoruz’

Türkiye’de eşitsizliğin en yaygın olduğu sektörlerden biri medya. Bu sektörde mesleğini hakkıyla yapmak zor ancak kadın gazeteci olmak çok daha zor.  Cinsiyet eşitsizliği, mobbing ve sözlü taciz kadın gazetecilerin en sık yaşadığı sorunlar… Üstelik çok az kadın foto/video muhabirimiz var. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için onlardan dördüyle, yaşadıkları zorlukları konuştuk.

Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın yaptığı bir çalışmaya göre geçen yıl Türkiye’de kadın gazetecilerin yüzde 61’i psikolojik şiddete maruz kaldı, yüzde 17’si en az bir defa fiziksel şiddetle karşılaştı. The Coalition For Women In Journalism (Gazetecilikte Kadın Koalisyonu) 2019 yılı verilerine göre ise 12 kadın gazeteci tutuklandı. 2019’dan önce en az 11 kadın gazeteci tutukluydu.

Türkiye’de kadın foto/video muhabirlerinin sayısı oldukça az. Bu haber için yola çıktığımda çok fazla kadın foto/muhabir olmadığının farkındaydım ama aylarca arayacağımı, sosyal medyadan birkaç kez duyuru yaparak ulaşacağımı da düşünmemiştim. Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin kayıtlarına göre derneğin 587 üyesinden yalnızca 15’i kadın. Diğer basın derneklerinin kayıtlarında kaç kadın foto/video muhabir olduğu belirtilmiyor. Buna ilişkin bir çalışma yapılmamış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir