Kültür SanatSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Yerebatan Sarnıcı Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun katılımı ile bugün açılacak

İmamoğlu’nun dün açılacağını duyurduğu, 4 yıldır restorasyonda olan Yerebatan Sarnıcı bugün (22 Temmuz) saat 19:00’da Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun katılımıyla açılacak.

Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yaptırılan Yerebatan Sarnıcı’nın, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı Kültürel Miras Koruma Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen restorasyonu tamamlandı. 4 yıllık çalışmanın tamamlanmasının ardından sarnıç, bugün (22 Temmuz) Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla saat 19:00’da açılacak.

Sarnıcın değişiminin ardından restore edilmiş hali sosyal medyada beğeniyle karşılaşırken, İBB Kültür Varlıkları Projeler Müdürü Merve Gedik, süreci sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla şöyle anlattı:

“Niteliksiz çıkış yapısını tarihi yarımada sirkülasyonuna daha uygun olacak şekilde giriş yapısı olarak  belirledik ve arındırarak çağdaş bir cephe tasarımı ile tamamladık. Sarnıç içindeki tüm beton imalatları temizledik. Özellikle ağır, hantal betonarme yürüyüş yolunu kaldırarak sarnıçtan yüzlerce kamyon beton uzaklaştırdık. Yerine esnek, geçirgen, su yüzeyine daha yakın, sarnıcı daha derin deneyimleyebileceğimiz bir yürüyüş yolu yaptık. Sarnıcın deprem dayanımını arttırmak için taşıyıcı olmadığını fark ettiğimiz demir gergileri, yoğun çabalarımız ile  paslanmaz çelik olarak koruma kuruluna onaylatarak değiştirdik. Gergi sistemi istenildiğinde zarar vermeden yapıdan kolayca uzaklaştırılabilir. Sütunlarda, başlıklarda, taban tuğlalarında, tüm özgün yapı elemanlarında hassas konservasyon, temizlik çalışmaları yaptık. Sarnıcın genelinden izole Medusa’yı sarnıçla bütünleştirdik, yapıya özgü aydınlatma tasarımı ile sarnıcın tüm potansiyelini deneyimletmek istedik. 1500 yıllık geçmişine dokunmak, bir parçası olmak büyük keyifti.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir