GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Sadettin Saran’dan eğitim eleştirisi: İmam Hatip Liseleri’nin sayısı her geçen gün artıyor

Saran Group Yönetimi Kurulu Başkanı Sadettin Saran, eğitim sistemini eleştiren bir video paylaştı. Saran, eğitimin giderek kalitesizleştiğini belirterek Milli Eğitim Bakanlığı’na acil reform çağrısı yaptı.

Saran’ın video mesajı on binlerce kişi tarafından beğenilirken, binlerce kişi de yorum yaptı.

Saran videosunda şu ifadelere yer verdi:

“Geçenlerde lise ve üniversiteler için giriş sınavı yapıldı. Ve malesef eğitimde durumumuz çok kötü. Bakın Güney Afrika’da bir üniversitenin kapısında şöyle yazar: Bir milletin yok edilmesi için bombalar, füzeler şart değildir. Eğitim kalitesini düşürmek yeter. Aileler bu gidişatı görüyorlar aslında. Çocukları için çaresizce kaliteli eğitim bulmaya çalışıyorlar”.

Özellikle Anadolu ve Fen Liseleri’ne büyük ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Saran, şöyle devam etti:

“İmam Hatip Liseleri’nin sayısı sürekli artırılıyor ama öğrenci sayısı neredeyse hiç artmıyor. Meslek liselerine, teknik liselere, Anadolu ve Fen Liseleri’ne ilgi bir hayli artmasına rağmen oralarda tersi, okul sayısı azaltılıyor. Bir diğer tehlike de kız çocuklarının okullaşma oranında yüzde 6’dan daha fazla düşüş var.

O yüzden buradan sesleniyorum: Milli Eğitim’de acilen, derhal bilimi esas alan A’dan Z’ye reform yapılsın. İnanın biz Türkiye olarak ekonomimizi de düzeltiliriz, uluslararası sorunları da çözeriz, her şeyi başarabiliriz.
Ama eğitim sistemimiz iflas ederse ülke de iflas eder!”

Sadettin Saran

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir