GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

Yeni ÖSYM Başkanı, ESAM İstanbul Şube Başkanı Bayram Ali Ersoy oldu

KPSS skandalıyla görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün yerine Cumhurbaşkanı kararı ile Bayram Ali Ersoy atandı.

KPSS sorularının Yediiklim Yayınevi’nin deneme sınavı soruları ile aynı çıkmıştı. Yaşanan skandal nedeniyle dün apar topar görevden alınan ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ün yerine bugün Bayram Ali Ersoy atandı.

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda “Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığına,  3 sayılı Cumhurbaşkanı Kararnamesinin 2, 3 ve 7. maddeleri gereğince Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy atanmıştır” ifadeleri yer aldı.

Ersoy, göreve gelmesinden saatler önce sosyal medya hesaplarını kapattı.

Bayram Ali Ersoy’un Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) İstanbul Şube Başkanlığı görevini yürüttüğü ortaya çıktı.

ESAM Necmettin Erbakan’ın kurduğu bir kuruluş ve Saadet Partisi’ne yakınlığı ile biliniyor.

Temel Karamollaoğulları ESAM’ın yönetim kurulunda yer alıyor.

Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy Kimdir?

Yeni ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy kimdir?

Aslen Ispartalı olup 1974 yılında İstanbul Bayrampaşa da doğdu. İlk orta ve liseyi İstanbul da tamamladıktan sonra 1991-1996 yılları arasında ODTÜ Matematik öğretmenliği programını bitirdi. Ardında 1999 yılında Yüksek Lisans ve 2002 yılında doktorayı YTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Matematik Anabilim dalında tamamladı.

2008-2009 yılında Univercity of Cincinnati de post doktora için ABD’de 1 yıl bulundu. 2012 yılında Doçent ve 2017 yılında profesörlük unvanlarını aldı. İdari olarak 2011-2019 yılları arası YTÜ Uluslararası ilişkiler koordinatörü, 2015-2016 yılı arası FBE Müdür yardımcılığı, 2016-2017 Personel Daire Başkanlığı, 2017-2020 yılları arasında Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. Eğitim Bir-Sen 8 no’lu şube kurucu başkanlığı görevinde bulundu.


YTÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünde görev yapmaktadır. 24 adet Lisansüstü tez yöneticiliği yaptı. Hali hazırda 5 doktora ve 1 yüksek lisans danışmanlığı devam etmektedir. Pek çok uluslararası makale ve cebir alanında ulusal kitapları vardır. Çalışma alanları teorik olup cebir alanındadır.

Ne olmuştu?

KPSS’nin temel soru kitapçıkları ile cevap anahtarlarının yayımlanmasıyla birlikte sosyal medyada sınava dair çeşitli iddialar ortaya atıldı. Yapılan çok sayıda paylaşımda, “Sorular, Yediiklim Yayınları’nın test ve deneme kitapçıklarında sınavdan önce yayımlanan sorularla birebir aynı” iddiası dile getirildi.

ÖSYM’den ise “İddiaların asılsız” açıklaması geldi.

Tayyip Erdoğan, yükselen tepkiler üzerine iddiaların araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’na inceleme talimatı verdi ve ÖSYM Başkanı Halis Aygün’ü apar topar görevden aldı.

https://yaziyor.org/2022/08/03/kpss-iddialari-sonrasi-yeni-gelisme-mufettisler-osymye-gidiyor/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir