EkonomiEmekGündemSon 24 Saat

Yemeksepeti CEO’su Twitter’dan ‘Neden geç ödeme yapıyorsunuz?” diye soran restorant sahibiyle tartıştı

Twitter’dan Yemeksepeti’ne “Komisyonunuzu hemen alıyorsunuz, neden geç ödeme yapıyorsunuz?” diye soran restoran sahibiyle tartışan CEO’su Nevzat Aydın dalga geçer gibi cevap verdi. Aydın, “Biz o kadar zengin değiliz” savunmasını yaptı.

Bir restoran sahibi, Twitter hesabından Yemek Sepeti’nin CEO’su Nevzat Aydın’a ”Bünyenizde çalışan restoranların ödemesini neden her ay geciktiriyorsunuz? Yüzde 38 ve fazlası komisyonunuzu hemen alıyorsunuz. Müşteriden de ödemeyi hemen alıyorsunuz. Ama bizi paramızı alabilmek için yalvartıyorsunuz! Haram zıkkım olsun” sözleriyle tepki gösterdi.

Restoran sahibi, ”Joker açıyoruz. 45 TL tutar 25 TL’ye iniyor. Siz listeleme için 5.90 kesiyorsunuz. Üzerine komisyonunuz olan yüzde 34’ü alıyorsunuz. Ona rağmen biz ürünleri gönderiyoruz. Ama siz ayda 2 kere yapmayı vaadettiğiniz ödemeyi hiçbir ay zamanında yapmıyorsunuz. Bu ay dahil! Pandemide restoran olarak ayakta kalmaya, kira ve personel giderlerimizi halletmeye çalışıyoruz. Ürün tedariğine nakit para ile devam ediyoruz. Peki siz her yer kapalıyken paket servis ile gönderdiğimiz yemeklerin ücretini ödemezseniz biz nasıl devam edeceğiz?” diye sordu.

Yemeksepeti CEO’su ödeme yapıldığını söyledi, restorant sahibi belgeleri paylaştı

Sosyal medya hesabı üzerinden yanıt veren Nevzat Aydın da, ”Yemeksepeti’nin ortalama komisyonu yüzde 8 civarı. En yüksek komisyon ise yüzde 12. Kurye servisi hizmetini komisyonmuş gibi gösteriyorsunuz. Kendi kuryenizi kullanırsanız böyle bir sorun kalmaz, yüzde 10 komisyon verirsiniz. Paralar her onbeş günde bir kesilen fatura üzerine yatırılıyor. Bu ay bayrama ve 19 Mayıs’a denk gelinmesine rağmen yine beş iş günü içinde yatırılıyor. Tahminim Pazartesi hepsi ödenmiş olur” dedi.

Ödeme çizelgesi paylaşan restoran sahibi, ”Tarihleri burada görebilirsiniz. Bugün ayın 22’si. Pazartesi 24’ü. 1 haftalık bir gecikme için bunların hepsi bahane ne yazık ki. Renkli işaretlenen yerlerde de kesilen ücret sonrası alacağımı görebilirsiniz. Teşekkürler” ifadesini kullandı. 

‘Biz o kadar zengin değiliz’

Aydın da ”Gecikme yok ki. Beş iş günü hanımefendi. Ayrıca o parayı da biz hemen almıyoruz, banka anlaşmasına göre 28-32 günde alıyoruz. Yani size önce ödemek yapmak için komisyon ödüyoruz” diye yanıt verdi. 

Restoran sahibi, getir.com uygulamasının ödemeleri hemen yaptığını söyleyince Nevzat Aydın, “Biz o kadar zengin değiliz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir