GündemManşetMedyaPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Cumhuriyet Gazetesi’ndeki yazılarına son verdiler

Cumhuriyet yazarı Erinç Yeldan ve Özge Mumcu Aybars gazetedeki yazılarına son verdiklerini açıkladı. Cumhuriyet Gazetesi Süleyman Soylu’nun hedef alması üzerine dün “Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir” açıklaması yapmıştı.

Cumhuriyet yazarı ve iktisatçı Erinç Yeldan, Cumhuriyet’in İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya verdiği yanıt üzerinde köşe yazılarına son verdiğini duyurdu.

Yeldan sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Cumhuriyet’de dün yer alan ‘açıklama’ yazısının içeriği ne gazetenin ilkeleriyle ne de demokrasi mücadelesinin gerekleriyle bağdaşmaktadır. Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Değerli okurlarıma ve Cumhuriyet’in emekçilerine yakın ilgi ve destekleri için teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

Cumhuriyetin tepki çeken açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT canlı yayınında Cumhuriyet gazetesini hedef almış, Cumhuriyet de dün bir başyazıyla Soylu’ya yanıt vermişti. Cumhuriyet “Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir” ifadelerini kullanmış, Can Dündar da “Bütün sorumluluk benim. Ve bunu gururla söylüyorum. Kimseyi suçlayıp ihbarcılık yapmadan… Soylu’nun gözüne girmeye çalışmadan; utanmadan…” diyerek yanıt vermişti. Cumhuriyet’in açıklaması sosyal medyada da tepki toplamıştı.

Yeldan: Açıklama gazetenin ilkeleriyle bağdaşmamaktadır

Sosyal medya hesabından yazılarına son verdiğini duyuran Erinç Yelda şunları yazdı: “Cumhuriyet’de dün yer alan ‘açıklama’ yazısının içeriği ne gazetenin ilkeleriyle ne de demokrasi mücadelesinin gerekleriyle bağdaşmaktadır.Cumhuriyet’teki köşe yazılarıma son veriyorum. Değerli okurlarıma ve Cumhuriyet’in emekçilerine yakın ilgi ve destekleri için teşekkür ederim” dedi.

Özge Mumcu: Manevi bağlılık nedeniyle başladığım yazılarıma son veriyorum

Yeldan’ın ardından bir açıklama da katledilen gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun kızı Özge Mumcu Aybars’tan geldi. Aybars, “Cumhuriyet Gazetesi’ne duyduğum ‘manevi bağlılık’ nedeniyle başladığım ve bir yılı aşkın süredir yazdığım Pazar Eki’ndeki yazılarıma son verme kararı aldım. Cumhuriyet’in tüm emekçilerine derin saygılarımla…” sözleriyle ayrılık kararını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir