GündemManşetTüm Haberler

Van’daki Ermeni mezarlığı iş makineleriyle talan edildi

Tuşba’da yer alan bir Ermeni mezarlığı iş makineleriyle talan edildi. Mezarlığı ziyaret eden Gayane Gevorgyan, “Hiç olmazsa ölülere saygılı olun.” diyerek yaşananlara tepki gösterdi.

Van’ın Tuşba ilçesine bağlı, Lezk adıyla bilinen Kalecik Mahallesi’ndeki Ermeni mezarlığı, geçtiğimiz günlerde arsa sahibi olduğu iddia edilen bir kişi tarafından iş makineleriyle yerle bir edildi. Mezar taşlarının üzerine toprak dökülürken, mezarlıkta bulunan bazı kemikler ortalığa saçıldı.

Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş’ın haberine göre 1915 yılındaki, ‘soykırım’ sürecinde Gevaş ilçesinden Ermenistan’a göçmek etmek zorunda kalan ve 2015 yılında ailesinin yaşadığı Van’a tekrar yerleşen Gayane Gevorgyan, mezarlığı ziyaret etti. Gevorgyan, ziyaret sırasında etrafa saçılan kemikleri elleriyle toprağa tekrar gömdü.

Gayane Gevorgyan

“Hiç olmazsa ölülere saygılı olsunlar”

6 yıldır yaşadığı Van’da ilk kez böyle bir olaya şahit olduğunu belirten Gevorgyan, göç etmek zorunda kalan Ermenilerin mezarlarının da şu an yok edilmek istendiğini belirtti. Gözyaşlarına hakim olamayan Gevorgyan, “Bana sürekli ‘Ermeni misin? Ne güzel! Keşke gitmeselerdi buralar cennet oluyordu’ diyorlar. Buyurun bir de buraya bakın. Cennet mi yoksa cehennem mi karar verin. Birçok Ermeni hala dedelerinin yerini, mezarlarını arıyorlar. Hollanda’dan dün beni arayan bir kadın, dedesinin yaşadığı köyün ismini söyledi. Araştırdım, Erciş’te çıktı. O kadının babası, kızından dedesinin mezarını bulmasını rica etmiş. Buraya gelecek olanlar da bir gün ‘burada dedelerimizin mezarı vardı’ derler, ama gelip böyle bir manzarayla karşılaşacaklar. Hiç olmazsa ölülülere saygılı olsunlar.”

“Van halkından ricam artık mezar ve kiliseleri kazmasınlar”

Kazılan yerlere evlerin yapılacağına dikkati çeken Gevorgyan, mezarların üzerine ev inşa edilmemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“İçim kan ağlıyor. Aynısı Azerbaycan’da Ermeni mezarlarına yapılıyor. Van halkından ricam artık mezar ve kiliseleri kazmasınlar. Ayakta dursun ki gelen Ermeniler üstünde bir mum yaksın, dua etsin, ziyaret etsin. Bu çok acı bir durum. Asla unutmam. Mezarlığın ilk defa makinelerle kazılmasını gördüm ve bana çok acı verdi. Kim karar verdiyse ona sormak istiyorum; Kendi mezarları olsa ne tepki verirlerdi?”

Tıklayın: Ermeni mezarlığı üzerine TOKİ inşaatı yapılıyor: “Müslümanlar’ın vicdanı kabul ediyor mu?”

Tıklayın: Diyarbakır Barosu’na ‘Ermeni Soykırımı’ soruşturması!

Tıklayın: Kılıçdaroğlu’ndan ‘Ermeni Soykırımı’ açıklaması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir