KadınManşet

Uluslararası Af Örgütü: Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında kadınlar bir araya geliyor

Uluslararası Af Örgütü tarafından İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin yapılan açıklamada, “Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında kadınlar bir araya geliyor” denildi ve sözleşmeyi korumanın öneminden bahsedildi.

Uluslararası Af Örgütü, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla feshedilen İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmek, Türkiye’deki milyonlarca kadın ve kız çocuğu için belirsizlik, korku ve somut tehlike anlamına gelecektir” denildi.

“Korkmuyor, sokağa çıkıyorlar”

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnès Callamard,  “Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkma kararını açıkladığından bu yana (20 Mart’tan beri) Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında kadınlar bir araya geliyor. Korkmuyor, sokağa çıkıyorlar. Yılmıyor, harekete geçiyorlar. İnsanlar İstanbul Sözleşmesi’nden her zamankinden daha fazla söz ediyor ve önemini daha iyi anlıyorlar” dedi. 

“Uluslararası dayanışma önemli”

“İstanbul Sözleşmesi, imzalandığı ilk 10 yılda kadınların şiddetten korunmasına yardımcı oldu” diyen Callamard, şöyle devam etti:

“Sözleşmeden çekilmek, Türkiye’deki milyonlarca kadın ve kız çocuğu için belirsizlik, korku ve somut tehlike anlamına gelecektir. Şiddet, tüm dünyada kadınların ve kız çocukların her gün karşı karşıya kaldığı bir durum. İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanması ve onu korumak için sergilenecek uluslararası dayanışma önemli.”

1 Temmuz’da yürürlükten kalkacak

Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre İstanbul Sözleşmesi 1 Temmuz itibariyle yürürlükten kalkacak. 

https://yaziyor.org/2021/05/11/istanbul-sozlesmesi-danistay-cumhurbaskanligindan-savunma-istedi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/taksimde-istanbul-sozlesmesi-aciklamasi-yapan-3-kadin-gozaltina-alindi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/16-ulkeden-turkiyeye-istanbul-sozlesmesi-cagrisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir