GündemManşet - YanTüm Haberler

Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesini istedi

Türkiye, Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi talebiyle hazırlanan dosyası Avusturya’ya gönderdi.

Türkiye, kara para aklamakla suçlanan ve Avusturya’nın Wels şehrinde ABD’nin talebiyle yakalanarak Viyana’ya getirilen SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ı resmen istedi. Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi talebiyle Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan dosya Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Viyana Eyalet Ceza Mahkemesine gönderildi.

İade dosyaları incelenecek

DHA’nın edindiği bilgilere göre dosyada, Korkmaz hakkında, İstanbul 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde kara para aklamak ve dolandırıcılık suçlamasıyla ilgili iddialara ve belgelere yer verildi. Viyana’da 2 hafta sonra yapılacak duruşmaya kadar hem Türkiye hem de ABD’den gönderilen iade dosyaları incelenecek.

Korkmaz’ın yol haritası

Duruşmada Sezgin Baran Korkmaz’dan, 2 ülkedeki yargılamalara konu suçlamalarla ilgili savunması istenecek. Korkmaz’ın bu duruşmada, hakkındaki iddiaları kabul etmeyerek öncelikle tahliye talep edeceği, bu kabul edilmezse, Türkiye’ye iade edilmeyi isteyeceği öğrenildi.

Korkmaz, avukatları aracılığıyla İstanbul 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’ne Türkiye’ye iade talebinde bulundu. Ancak uluslararası yargılama usulüne göre Viyana Mahkemesi 2 ülkeden gönderilecek dava dosyalarını inceledikten ve Korkmaz’ın savunmasını dinledikten sonra tahliye kararı ya da 2 ülkeden birine iade edilmesine karar verebilir.

https://yaziyor.org/2021/06/22/merdan-yanardag-sezgin-baran-korkmaz-ile-yaptigi-gorusmeyi-anlatti/
https://yaziyor.org/2021/06/21/candas-tolga-isik-5-yil-once-firari-sezgin-baran-korkmazi-ovguyle-anlatmis/
https://yaziyor.org/2021/06/21/abd-sezgin-baran-korkmazin-turkiyedeki-mal-varliklarina-el-konulmasini-istedi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir