KadınManşetTüm Haberler

Kadın örgütlerinden İstanbul Sözleşmesi açıklaması

Danıştay’ın ‘İstanbul Sözleşmesi’nin iptalinin durdurulması’ yönündeki talebi reddetmesi sonrası kadın örgütleri temsilcileri konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın aldığı karar sonrası Türkiye 1 Temmuz itibarıyla resmen İstanbul Sözleşmesi’nde çekilmiş olacak. Danıştay, karara ilişkin yürütmenin durdurulması talebini ‘tek yetkili Erdoğan’ diyerek reddetmişti. Yaşananlar sonrası kadın örgütleri İstanbul Sözleşmesi’ne ilişkin açıklama yaptı ve mücadele kararlılığını yineledi.

“Biz kadınlar, Danıştay kararını tanımıyoruz”

Cumhuriyet’ten Tuğba Özer’in haberine göre, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Canan Güllü, “Danıştay dün verdiği karar ile hukukun son nefesini vermesini kolaylaştırdı. AİHM’i tanımayanlara ses verelim. Biz kadınlar, Danıştay kararını tanımıyoruz. Bu karar Türkiye’nin insan hakları açısından ligden düşmesini sağlamıştır. Ama biz yine de hukuki süreci devam ettireceğiz. Cumhurbaşkanlığı tarafından Danıştay’a sunulan savunma aslında tek adam rejimini ortaya koyuyordu. Danıştay’ın başkanına ve üyelerine sesleniyorum. Bu hukuksuzluğu giderebilecek tek kuvvet hukuktur” dedi.

“Bir nefes gibi soluduğumuz İstanbul Sözleşmesi’ni asla unutmayacağız”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Başkanı Gülsüm Kav, “Mağdurların daha fazla suçlanacağı, faillerin cesaretlendirileceği bir döneme girileceğini düşünüyoruz. Durum olumsuz ama iç hukukumuzda olan 6284 var. Kadınlar haklarının devam ettiğini bilmeliler. Bir nefes gibi soluduğumuz İstanbul Sözleşmesi’ni asla unutmayacağız. Varmış gibi mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Kaygılıyız, ancak vazgeçmiyoruz”

İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü Nazan Moroğlu da, “Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkışının 1 Temmuz’da tescil edileceğini hatırlatarak “İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmek demek, kadın erkek eşitliğini, demokrasiyi yok saymak, kadınlara karşı şiddete, bu insan hakları ihlaline göz yummak demektir. Kaygılıyız, ancak vazgeçmiyoruz, demokrasiye ve kazanılmış haklarımıza sahip çıkmak için eşit hakların yaşama geçmesini sağlamak için mücadeleyi sürdürmeye kararlıyız” ifadelerini kullandı.

https://yaziyor.org/2021/06/30/danistaydan-istanbul-sozlesmesi-karari-yetki-erdoganda/
https://yaziyor.org/2021/06/25/meral-aksenerden-danistaya-istanbul-sozlesmesi-cagrisi/
https://yaziyor.org/2021/05/11/16-ulkeden-turkiyeye-istanbul-sozlesmesi-cagrisi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir