EmekManşet - Yan

Türkiye, işçiler için en kötü ülkeler listesinde yer aldı

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye, işçiler için en kötü ilk 10 ülke arasında yer aldı.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) 2020 yılına ilişkin ‘Küresel Haklar Endeksi’ başlıklı raporuna göre Türkiye, çalışanlar için en kötü ilk 10 ülke arasında yer aldı. Çalışanlar için en kötü ülkeler; Bangladeş, Brezilya, Kolombiya, Mısır, Honduras, Hindistan, Kazakistan, Filipinler, Türkiye, ve Zimbabwe olarak listelendi.

Raporda, Türkiye işçilerin haklarını ‘sistematik olarak ihlal eden ülkeler grubu’nda gösteriliyor. Bu grup için ITUC, işçilerin hiçbir hakkının garanti altında olmadığını söylüyor. 

“Türkiye, sendikacılar için en düşman ülkelerden biri”

ITUC’un raporunda en kötü 10 ülkeye yer ayrılan alanda Türkiye’ye ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye, sendikacılar için en düşman ülkelerden biri olmaya devam etti. 2016’daki darbe girişiminin ardından hükümet sivil özgürlükleri kısıtladı. Bu korku ikliminde sürekli tehdit altında çalışan işçiler, sendika hakkından mahrum. İşverenler sendika organizatörlerini caydırıyor veya işten çıkarıyor.”

https://yaziyor.org/2021/05/11/salgin-doneminde-iscilere-114-milyar-tl-patronlara-226-milyar-tl-destek-verildi/
https://yaziyor.org/2021/05/09/magaza-market-sen-a101in-bolge-sorumlulari-satis-mudurleri-kendini-iscilerin-agasi-zannediyor/
https://yaziyor.org/2021/05/05/tersanede-hayatini-kaybeden-pakistanli-isci-icin-eylem/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir