Sağlık

TTB Üyesi Eroğulları: Aşılama 2 yıla sarkacak

TTB Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, Türkiye’nin aşı takvimini değerlendirdi, 2 yıla sarkabileceği uyarısında bulundu.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Üyesi Dr. Kazım Eroğulları, Türkiye’de ocak ayından başlanan aşılama çalışmalarını değerlendirdi.

“Toplam aşı sayısı 19 milyon doz”

Eroğulları, Türkiye’de yürütülen aşılama sürecinin istenilen seviyede olmadığını ve etkin yürütülemediğini söyledi. Şimdiye kadar toplumun en fazla yüzde 10’una yakınının ikinci doz aşıya ulaşabildiğinin altını çizen Eroğulları, “Ocak ayının 15’inde başladığımız aşılama çalışmaları üzerinden yaklaşık 3 aylık bir süre geçmesine rağmen Türkiye’de yapılan toplam aşı sayısı 19 milyon doz. Bunun yaklaşık 7 buçuk milyon dozu 2’nci doz, kalanlar ise 1’inci doz” dedi.

Toplumsal bağışıklık için aşı sayısından çok aşılama oranlarının önem arz ettiğine işaret eden Eroğulları, “Toplumsal bağışıklıktan bahsetmemiz için toplumun yüzde 60’ının üzerinde bir bağışıklığı sağlamamız lazım. Aşının bağışıklık kazanma oranını da hesaplarsak yüzde 70’lerde bir aşılamayı 4 ay gibi bir sürede yapmamız lazım. Bize lazım olan gerekli aşı miktarı 120-130 milyon ama Sağlık Bakanı’nın söylediğine göre, şu an Türkiye’ye gelen aşı, 26 milyon doz Sinovac, birkaç milyon doz da Biontech” dedi.

“4 ayda bitirmemiz gereken çalışma 2 yıla sarkacak”

Türkiye’de aşılama çalışmalarını yapabilecek çok ciddi bir kapasite olmasına rağmen sürecin çok yavaş ilerlediğini dile getiren Eroğulları, “Aile sağlık merkezlerinde, hastanelerde, ilçe sağlık müdürlüklerinde günlük 2 milyon doza yakın aşılama yapabiliriz. Fakat aşılamanın ilk başladığı zamanlarda günlük 250 bin civarı aşı yapılıyordu. Sonra bu sayı gittikçe düştü. Bizim 4 ayda bitirmemiz gereken aşılama çalışması 2 yıla sarkacak. Bu hızla giderse aşılama çalışmalarını 2022’nin sonuna kadar ancak bitirebileceğiz. Dolayısıyla aşılama çalışmaları kötü gidiyor. Aşı tedarikinde ciddi bir sıkıntı var. Temin edememenin talep fazlalığı, ekonomik ve siyasi gibi bir sürü nedeni var” diye konuştu.

“Aşıyı o insanı yakaladığınız anda yapmanız gerekiyor”

Eroğulları, süreçte yaşanan aksamanın bir nedenin de randevu sistemi olduğunu söyledi:

“Aşıyı o insanı yakaladığınız anda yapmanız gerekiyor. Aşı kampanyaları bu şekildedir. Randevu alarak başka bir güne sarkıtmak, o hastaya aşı yapılmamasıyla sonuçlanabilir. Aşının patenti olmamalıdır. Üretim yapabilecek her yerde üretimin yapılarak dünya halklarının, tüm yurttaşların çok hızlı bir şekilde aşılanması gerekiyor. Bu salgından ya hep birlikte kurtulacağız ya da hiçbirimiz kurtulamayacağız. Bu anlamda insanların, hükümetlerin, siyasilerin aşıya bakışının mutlaka değişmesi gerekiyor. Bu küresel bir salgın, bütün insanların aşılanması ve bir an önce bu hastalıktan kurtulması gerekiyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir