Dünya

Trump çağrı yaptı, destekçileri konuştu: Pepsi içeriz!

Eski ABD Başkanı Donald Trump, destekçilerine çağrıda bulunarak seçimlere müdahale ettiğini öne sürdüğü şirketlerin boykot edilmesini istedi. Boykot listesinde Coca Cola da yer alırken, bir kişi ‘artık Pepsi içeceğini’ söyledi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, Georgia eyaletindeki yeni seçim kanununa karşı olduğunu söyleyen Coca-Cola’yı boykot edeceklerini açıkladı.

İndependent Türkçe’den Esra Güngör’ün Newsweek’ten aktardığına göre Beyaz Saray’da bulunan Oval Ofis’teki masasının üstünde ‘diyet kola’ düğmesinin olduğu ortaya çıkan Donald Trump, destekçilerine ‘özgür ve adil seçimlere müdahale eden tüm şirketlerin’ boykot edilmesi çağrısında bulundu.

Trump, Cumhuriyetçilerin haddini bildirmesi gereken kuruluşlar arasında Coca-Cola’nın yanı sıra Delta Havayolları ve Amerika Ulusal Beyzbol Ligi’nin (MLB) de ismini verdi.

Coca-Cola’nın CEO’su James Quincey yaptığı açıklamada, “Çok net olmak ve açık bir biçimde Georgia seçim yasasının sonucuna dair hayal kırıklığına uğradığımızı belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

Biden tepki göstermişti

Demokratlar söz konusu yasayı oy verme sürecini ciddi biçimde zorlaştırması nedeniyle çok sert eleştirmişti. ABD Başkanı Joe Biden yasayı “Anayasa’ya küstah bir saldırı” diye nitelemişti.

Georgia eyaletinin Cumhuriyetçi Valisi Brian Kemp’in imzaladığı seçim yasasına göre artık posta yoluyla oy kullanmak isteyenlerin fotoğraflı kimliğinin kopyasını da oy pusulasıyla birlikte zarfa koyması gerekiyor.

Söz konusu değişikliğe dair Coca-Cola’nın söz söylemesinin ardından Trump destekçileri sosyal medyada tepki gösterdi.

Kullanıcılardan biri, ‘Coca-Cola içmeyi bırakıp Pepsi’ye geçeceğini’ belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir