ÇevreManşetSon 24 SaatTüm Haberler

TOKİ’den ölüm evleri! Sel mağdurlarına dere yatağında ev yapılacak

Dere yatağının yapılaşmaya açılması sonucu aşırı yağışın sel felakatine döndüğü Rize’nin merkez ve Çayeli ilçelerinde TOKİ tarafından yapılacak evler dere yatağına projelendirildi.

Rize’nin merkez ve Çayeli ilçelerinde bulunan bazı taşınmazların selde zarar görmesi üzerine, yapılaşma amacıyla acele kamulaştırma kararı verildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı ilgili karar 19 Ağustos tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yapılaşmaya açılan bölgenin dere yatağı olduğuna dikkat çeken TMMOB‘a bağlı Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, karara “Yaşanan afetlerden ders almamakta ısrar eden anlayışı uyarıyoruz” sözleriyle tepki gösterdi.
‘Yanlışlar üzerinde ısrar ediliyor’

Dere yatağının yerleşime açılmasının ölümcül sel felaketlerine yol açtığı hatırlatırlan açıklamada bugüne kadar yapılan hatalardan ders çıkarılmadığı belirtildi.

Evrensel şunları söyledi:

“Son yaşanan selde Sinop, Ayancık, Babaçay köyünde 37 yıl önce yaşanan sel felaketi sonrası yine dere yatağına yapılan afet evlerinin tamamının yıkılarak haritadan silinmesi gibi vahim olaylar başta olmak üzere afetzedeler için yapılacak konutların parsel kamulaştırmalarının yine ıslah edilmiş derelerin kenarında yapılacak olması ve Cumhurbaşkanının ‘Dere yataklarına yerleşilmesine ve yüksek katlı mimariye hep karşı çıktım’ şeklindeki sözlerine rağmen bu karara imza atmış olması geçmişte yapılan yanlışlardan ders alınmadığı gibi aksine yanlışlar üzerinde hâlâ ısrar edildiğini göstermektedir.”

‘Aynı acıların tekrar tekrar yaşanmasına neden olacaktır’

Afetlerde mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerinin kalıcı çözümlerle giderilmesi gerektiği dile getirilen açıklamada, “Sel ve heyelan sebebiyle evleri yıkılan vatandaşlara yine dere kenarlarında TOKİ tarafından yapılacak yapıların tahsis edilmesi hepimizin aynı acıları tekrar tekrar yaşamasına neden olacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarının ivedilikle geri alınması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Havza hesapları başta olmak üzere bilimin ve aklın ışığında titiz çalışmaların yapılması ve yaşanabilecek olası afetlerde vatandaşlarımızın tekrar mağdur edilmemesi gerektiğini yineliyoruz” çağrısında bulunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir