GündemManşetTüm Haberler

Erdoğan: Çarpık kentleşme bu yeni dönemin en belirgin özelliğidir

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çarpık kentleşme bu yeni dönemin en belirgin özelliğidir.” diyerek, “Şehirlerimizin gerekirse bir kısmını yıkıp yeniden değerlendirmeliyiz.” ifadesini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Genç Dostu Şehirler Kongre ve Sergisi’nde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, Türkiye’nin yaşanan felaketlere rağmen sancılı süreci başarılı şekilde yürüttüğünü öne sürerek, sel ve yangında zarar görenlerin yaralarının en kısa sürede sarılacağını söyledi.

“Çarpık kentleşme bu yeni dönemin en belirgin özelliğidir”

İnsanı merkeze alan şehirlerin, yerini üretim ve sanayinin merkezde olduğu yeni şehirlere bıraktığını kaydeden Erdoğan, “Modern şehirler, modern insana değişen bakış açısını yansıtan birer semboldür. Devasa fabrikalar, giderek daha da yükselen gökdelenler, çarpık kentleşme bu yeni dönemin en belirgin özelliğidir. Türkiye tüm bu süreçleri yaşamıştır. İnsanlık olarak bilgi toplumu ve teknoloji ile beraber şehircilikte de artık yeni bir döneme girmiş bulunuyoruz. Hayata dair birçok unsurun kökten değişmeye başladığını görüyoruz. İnsanların yerel yönetimlerden beklentileri değişiyor. Hiçbirimizin bu haklı taleplere kulak tıkama lüksü yoktur. Rant hırsıyla ortaya çıkan dikey mimarinin bedelini yeterince ödedik. Genç dostu şehirler yaklaşımını bu anlamda çok önemli görüyorum. İnsan dostu şehirler kurmalıyız.” ifadelerini kullandı.

“Şehirlerimizin gerekirse bir kısmını yıkıp yeniden değerlendirmeliyiz”

Sözlerinin devamında Türkiye’nin değiştiğini söyleyen Erdoğan, “Nasıl Türkiye dünkü Türkiye değilse, şehirlerimizi de geliştirmeliyiz. Artık gerekirse bir kısmını yıkıp yeniden değerlendirmeliyiz. Bizim artık bedeller ödemek yerine planlı, programlı, geçmişe sahip çıkan, geleceği kucaklayan şehircilik modellerine ihtiyacımız vardır.” şeklinde konuştu.

‘İhanet ettik’ demişti

Erdoğan, 2017 yılında yaptığı açıklamada İstanbul için “Biz bu şehrin kıymetini bilmedik, biz bu şehre ihanet ettik, hala da ihanet ediyoruz, ben de bundan sorumluyum.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir