EmekManşet - Yan

Tersanede hayatını kaybeden Pakistanlı işçi için eylem

Tuzla tersaneler bölgesinde iş cinayetinde hayatını kaybeden Pakistanlı işçi için eylem yapıldı.

DİSK’e bağlı Gemi Yapımı ve Deniz Taşımacılığı, Ardiyecilik ve Antrepoculuk İşçileri Sendikası (Limter-İş), 30 Nisan günü Tuzla tersaneler bölgesinde yer alan Mscenglend Gemi’de meydana gelen iş cinayetinde hayatını kaybeden Pakistanlı işçiyi, tersane önünde yaptığı basın açıklaması ile andı.

Pakistanlı işçi, tersanede bakıma giren gemide kaptan köşkünün dış cephesini boyarken balkon korkuluğunun kırılması nedeniyle 12 metre yükseklikten düşerek hayatını kaybetmişti.

Açıklamaya İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş) ve Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası (Dev-Yapı İş) üyeleri de destek verdi. İşçiler sık sık ‘Çarklar dönüyor, işçiler ölüyor’ sloganını attı.

Son bir yılda 13 işçi hayatını kaybetti

MA’da yer alan habere göre Limter-İş Sendikası Genel Başkanı Kanber Saygılı, Tuzla Gemi Tersanesi’nde işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması nedeniyle son bir yılda 13 işçinin hayatını kaybettiğini söyledi.

“Bu cinayetlerin sorumlusu patronlardır”

Tersanede boya yapan İsmail Koyuncu isimli işçinin de 9 Ocak günü yaşamını yitirdiği bilgisini paylaşan Saygılı, “Arkadaşımızı 25 yaşında kaybettik. Yaşanan iş cinayetidir, diyoruz. Bu cinayetlerin sorumlusu da patronlardır” dedi.

“İktidar patronlardan yanaysa, iş cinayetleri kaçınılmazdır”

Hayatını kaybedenlerin nereli olduğu, dilinin, dininin önemli olmadığını söyleyen Saygılı, “Mademki işçiyiz, kardeşiz demektir. Hangi ülkeden olursa olsun birbirimize sahip çıkmalıyız. Çarklar patrondan yanaysa, ister Almanya’da ister Pakistan’da isterse Türkiye’de olun sorumlu patronlardır. İktidar patronlardan yanaysa, iş cinayetleri kaçınılmazdır. İşçiler olarak birbirimize sahip çıkmak ve birlikte mücadele etmek zorundayız” diye konuştu.

https://yaziyor.org/2021/04/29/is-cinayetinde-hayatini-kaybedenler-icin-kilinan-cenaze-namazina-polis-mudahalesi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir