GündemManşet - Yan

TBP Başkanı: Ramazan’da alkol satışı rekoru da bu hükümete nasip oldu

Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş, alkol yasağına ilişkin açıklamalarda bulundu, “Ramazan’da alkol satışı rekoru da bu hükümete nasip oldu” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘tam kapanma’ karası sonrası hukuksuz bir şekilde uygulanmaya başlanan alkol yasağı tartışılmaya devam ediyor.

Fiili olarak uygulanan ancak hukuki bir dayanağı olmayan kararla ilgili Tekel Bayileri Platformu (TBP) Başkanı Özgür Aybaş açıklamalarda bulundu.

Diken’den Oğuz Bayhun’a konuşan Aybaş, alınan kararın ‘ideolojik’ olduğunu belirterek, “Alkolle alakası olmayan pek çok insan bu yasağı gerçekten ideolojik bir dayatma olarak görüyor ve tekel bayilerine bir mevzii gibi kaybedilmemesi gerektiğini düşünüyor. Kamuoyundan çok güzel çıkış yapıldı. Birçok aktivist sanatçı hukukçu bize katıldığını söylüyor. Bütün barolar buna yürütmenin durdurulmasıyla alakalı davalar açtı” ifadelerini kullandı.

“Ramazan’da alkol satışı rekoru da bu hükümete nasip oldu”

“Halk sizce bu yasağa bir tepki gösterebildi mi?” şeklindeki soruya da yanıt veren Aybaş, “Şu an Türkiye Cumhuriyeti’nde ilk defa Ramazan ayında yılbaşı cirosunun iki katı ciro yapıldı. Tekel bayileri yine yapamadı, zincir marketler yaptı. Bu alkol satışı rekoru da bu hükümete nasip oldu” dedi ve şunları söyledi:

Ankara’da İstanbul’da işte bana zincir marketlerden fişler geliyor, gayet de rahat satıyor zincir marketler. Bu da demek oluyor ki alkol satış yasağı yok. Ben bunu söylediğim zaman kamuoyu yanıltmak gibi bir durum algılanıyor ama maalesef.

Sokağa çıkma yasağına baktığımız zaman maddeleri okuduğumuzda tam kapanma diye bir şey yok. Bankalar, oto sanayileri açık. İnsanlar tıklım tıklım trafikte. Bu nasıl bir tam kapanma? Bunu gerçekten de anlamış değiliz.

Rusya örneğini gösteriyorlar fakat Rusya’da devlet, gidin evinizde oturun biz size her türlü desteği vereceğiz, banka ödemeleriniz ötelenecek diye açık açık söyledi. Bizden açık açık bir fedakârlık bekleniyor. Biz zaten bu fedakarlığı bir buçuk yıldır yapıyoruz artık biz bu fedakarlığı devletten bekliyoruz. Devlet siz gidin evinizde oturun, dükkanınızı bir süre daha kapatın, bu bir dini dayatmamız değildir, ideolojik dayatmamız değildir, sizin sağlığınız içindir diyerek destek paketini açıklasın. Biz de gidelim evimizde Covid’in azalışını seve seve bekleyelim.

Bizler günlük cirolarla hayatımıza devam ettiren esnaf grubuyuz. Bizim öyle sağda solda köşede birikmiş paramız yok. Zaten bir buçuk yıldır ne sıkıntılar yaşıyoruz, kirasını ödeyemeyen birçok meslektaşımız dükkanlarını kapattı. İntihar eden meslektaşlarımız oldu. Durum çok vahim.”

https://yaziyor.org/2021/05/05/alkol-sattigi-icin-gozaltina-alinan-esnaf-konustu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir