Manşet - YanMedya

Soylu’ya destek veren Cumhuriyet’e eski yöneticilerinden tepki: Soylu Cumhuriyet

Eski Cumhuriyet Gazetesi yöneticileri, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘terör manşetleri’ suçlamasına Can Dündar’ı hedef gösterek yanı veren şimdiki Cumhuriyet yönetimine tepki gösterdi.

Eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenleri Orhan Erinç, Can Dündar, Murat Sabuncu, gazetenin eski İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay ve eski Ankara Muhabiri Alican Uludağ; Cumhuriyet’in şimdiki yönetimine tepki gösterdi.

Can Dündar hedef gösterildi

Gazete, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘terör manşetleri’ suçlamasına “Soylu, TRT Haber’deki programda, Cumhuriyet gazetesini suçlarken verdiği örneklerin çoğunluğu, Can Dündar’ın başında bulunduğu İkinci Cumhuriyetçi bir ekibin Cumhuriyet gazetesini yönettiği döneme denk gelmektedir” diyerek cevap vermişti.

Tepkiler

T24’ün derlediği habere göre eski Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve gazetenin sahibi konumundaki Cumhuriyet Vakfı’nın bir önceki Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç, “Susuyorsak Cumhuriyet’le çalışanlarına olan saygı ve sevgimizdendir” dedi.

Yaklaşık 50 yıl boyunca muhabirlik, yazı işleri müdürlüğü, yazarlık ve genel yayın yönetmenliği dahil Cumhuriyet Gazetesi’nin her kademesinde çalışan ve “Ömrümün yarıdan ve eylemli yaşamımın üçte ikiden fazlasını Cumhuriyet Gazetesi’nde geçirdim” diyen 85 yaşındaki Orhan Erinç, Facebook’taki hesabından “İkinci Cumhuriyetçilerin 10 Kasım 2015’te okurlarına sunduğu kitapçığı anımsatmak zorunda kaldığım için üzgünüm” diyerek, yazarı olduğu “Atatürk’ün ardından ne yazdılar?” kitabının 2015’te 95 bin adet basılarak okuyucuya ücretsiz dağıtıldığını hatırlattı.

“Bütün sorumluluk benim ve bunu gururla söylüyorum”

Gazete yönetiminin suçladığı dönemin Genel Yayın Yönetmeni olan Can Dündar da, Twitter hesabından, “Doğrudur, bütün sorumluluk benim ve bunu gururla söylüyorum” dedi.

Dündar, “Kimseyi suçlayıp ihbarcılık yapmadan… Soylu’nun gözüne girmeye çalışmadan, utanmadan…” diye devam etti.

“Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından”

Eski Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay da Cumhuriyet yönetimine tepki gösteren isimlerden biri oldu. Atalay, 2015’te, gazete çalışanları ve yazarlarının, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın MİT TIR’ları haberi üzerinden Can Dündar’a yönelik söylediği “Bu casusluk faaliyetinin içine o gazete de girmiştir. Haberi yapan bedelini ağır ödeyecek, öyle bırakmam onu” ifadelerine karşı yayımlanan “Sorumlu benim” bildirisini hatırlattı.

Atalay, Twitter hesabından, “Dün ve bugün… Ne farkınız kaldı Soylu’dan, iktidar yanaşmalarından… Gazetecilik, jurnalciliği ağır bir yük gibi sırtında taşıyanların yapabileceği bir iş değildir” dedi.

Sabuncu’dan ‘Soylu Cumhuriyet’ tepkisi

Gazetenin eski Genel Yayın Yönetmeni, T24 yazarı Murat Sabuncu da Twitter hesabından Cumhuriyet’e tepki gösterirken, “Soylu Cumhuriyet” ifadesini kullandı.

Gazetenin eski Ankara muhabiri Alican Uludağ da Can Dündar ve döneminin suçlanmasının gazetecilik vicdanına ve Cumhuriyet değerine sığmadığını savundu.

“Cumhuriyet yazarları da düşünsel olarak buna sessiz kalmamalı”

Uludağ, şu ifadeleri kullandı:

“Beğenir veya beğenmezsiniz Can Dündar gazetecidir. İktidar her sıkıştırdığında kolayına kaçıp, haberleri savunamamak, ‘suçu’ Dündar’a ve o döneme atmak ne gazetecilik vicdanına ne de Cumhuriyet değerlerine sığar. Cumhuriyet’te gazetecilik ancak Uğur Mumcu’nun cesaretiyle yapılır.

Şundan eminim ki, çoğu Cumhuriyet çalışanı açıklamadaki bu görüşü paylaşmıyor. Bu yüzden demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü, basın hürriyetini savunan Cumhuriyet yazarları da düşünsel olarak buna sessiz kalmamalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir