GündemManşet - Yan

İlhan Cihaner: Süleyman Soylu suç işliyor

Eski savcı İlhan Cihaner, Süleyman Soylu’nun gizli kalması gereken bilgileri deşifre ettiğini belirterek ‘suç değerlendirilmesi’ yapılması gerektiğini söyledi.

CHP eski milletvekili İlhan Cihaner, organize suç örgütü liderliğinden mahkumiyeti olan Sedat Peker’in iddialarıyla ilgili savcıların ya da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Eski savcı Cihaner, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında da ‘idari soruşturma başlatmasının şart olduğunu’ ifade etti.

“Üç şekilde harekete geçilebilir”

RS FM’de Atilla Güner’le Akşam Postası’na konuk olan Cihaner, Peker’in iddialarını ve Soylu’nun açıklamalarını değerlendirdi. Cihaner, “Sedat Peker’in bazı iddiaları şu anda Süleyman Soylu’nun kendisinin göreviyle ilgili iddialar. Suç iddiasıyla ilgili üç şekilde harekete geçebilir kamu” diyerek şöyle konuştu,

1. Adli yargı harekete geçer ve Cumhuriyet savcıları usulüne uygun soruşturma başlatır ve başlatmak zorundadır. Soruşturma yöntemi farklı olsa bile fezlekesini düzenler.

  1. Parlamento bununla ilgili soruşturma komisyonu yapabilir orada da gensoru kalktığı için orada da yeterli çoğunluğu yok muhalefetin.
  2. Bir de idari boyutu var. Koruma ve araç tahsisi gibi konularda sayın Soylu, ‘Benden önce yapıldı’ diyor ama o zaman Soylu’dan öncekiler hakkında işlem yapılması lazım”

“Arama kaydının İçişleri Bakanı’nda olmaması lazım”

Soylu’nun gizli kalması gereken bilgileri deşifre ettiğini söyleyen Cihaner, “Kendi yetki alanındaki işlere girişmeden suç istinadındaki kişiyle ağız dalaşına, üstelik de çok çirkin bir ağız dalaşına girmek olacak şey değil. Bu arama kaydının İçişleri Bakanı’nda olmaması lazım, arama kaydının Cumhuriyet Başsavcılığı’nda olması lazım. Adli görevi olmayan İçişleri Bakanı’nın soruşturma dosyasında olması gereken ve niteliği itibaren gizli kalması gereken bilgiyi kendisini savunmak için bu şekilde deşifre etmesinin, medyaya sunmasının ayrıca suç olarak değerlendirilmesi lazım. Savcılığa şikayetçi olurdu, savcılık açıklama yapardı. Savcılık derdi ki, ‘Arama usulsüz yapılmamıştır. Kadın polis vardır diyebilirdi’ Sırf bu tartışmalar olmasın diye tüm Cumhuriyet başsavcılıklarında basın bürosu oluşturuldu. Ağız dalaşında üste çıkmak için bu görüntüler hiç doğru değil, etik değil” ifadelerini kullandı.

“Tek suçlanan İçişleri Bakanı değil polisler var, yakınları var”

“Bahsedilen somut iddialar var” diyen Cihaner, “Bakan hakkında Cumhuriyet Savcılığı soruşturma yapamaz, dokunulmazlığın kaldırılması lazım ama orada bahsedilen somut iddialar var mesele bir uyuşturucu operasyonunun önceden haber verilmesi gibi. Bunun soruşturulması lazım ve eğer doğrulayan bir şey varsa fezleke düzenlenir, dokunulmazlığını kaldırın, takdir Meclis’indir deyip Meclis’e göndermeleri gerekir ama delillerin de toplanması gerekir çünkü tek suçlanan İçişleri Bakanı değil polisler var, yakınları var” diye belirtti.

https://yaziyor.org/2021/05/20/pekerden-suleyman-soylunun-oglu-ile-ilgili-carpici-iddia/
https://yaziyor.org/2021/05/20/suleyman-soylu-sedat-pekerin-aciklamalarina-yanit-verdi/
https://yaziyor.org/2021/05/20/sedat-pekerden-suleyman-soylu-aciklamasi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir