EkonomiManşet - Yan

Süleyman Soylu’dan Thodex açıklaması

Süleyman Soylu Thodex soruşturmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Soylu, Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’le çektirdiği fotoğraf için “İnsanlar makamımıza geldiğinde fotoğraf çektirmek isteyebilir” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV’de katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulunurken, Thodex soruşturmasına ilişkin de açıklama yaptı.

“4 ülkede soruşturma yürüyor”

Thodex’e yönelik dolandırıcılık soruşturmasına 82 kişi hakkında gözaltı kararı verildiğini söyleyen Soylu, “77 kişi gözaltına alındı, halen gözaltında olanlar var” dedi.

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkarıldığını hatırlatan Soylu, “Bu hadise ortaya çıkar çıkmaz kırmızı bülten kararı Adalet Bakanlığı’na iletildi. Biz hemen Interpol’e ilettik, ertesi gün kırmızı bülten çıkarıldı. Arnavutluk İçişleri Bakanlığı ile görüştük. 4 ülkede ekiplerimiz çalışma yapıyor, soruşturma yürüyor” ifadelerini kullandı.

“2 milyar dolarlık bir bulgu söz konusu değil”

Özer’in 2 milyar dolarla birlikte yurt dışına kaçtığı iddiasının doğrulanmadığını belirten Soylu, şunları söyledi:

“Biz üniversite 4’teyken 3 arkadaş para piyasalarına merak sardık. Şirket kurduk, temel ve teknik analiz yapıyorduk. 93’e kadar yaptım ve bıraktım. Para piyasalarıyla ilgili bir bilgim var. 2 milyar dolar haberi çıktı, bu büyük bir para. Para piyasasıyla ilgilenenler niçin buna itiraz etmedi diye baktık. Özellikle bilirkişilerin çağrılmasını istedim. Acaba bu rakamları büyütüp sansasyonel bir olay mı yaratmaya çalıştılar diye. Arkadaşlarımızın şu ana kadar öğrendikleri 108 milyon dolarlık bir portföy var. İşlem hacmi ve portföy ayrı şeylerdir. Muhasebecisinden bilgisayarlarından bu bilgiyi çıkardık. Burada böyle bir avukat dile getirdi 2 milyarlık dolar öyle kaldı. 2 milyar dolarlık bir bulgu söz konusu değil.”

İnsanlar makamımıza geldiğinde fotoğraf çektirmek isteyebilir

Faruk Fatih Özer’le olan fotoğrafıyla olan fotoğrafı hakkında da konuşan Soylu, şunları söyledi:

“Buraya Eryaman’dan geldim, iftara gittim. İnsanlar sokakta benimle fotoğraf çektirdi. Ne diyeyim ‘Siz suçlu olabilirsiniz fotoğraf çektirmeyelim mi?’ diyeyim. Bugün 22 randevum vardı, işimi yaptım. Biz koruma kulelerini içinde yaşayan birileri değiliz. İnsanlar makamımıza geldiğinde fotoğraf çektirmek isteyebilir.

Sokağa çıktığım zamanda insanlarla fotoğraf çektiririm. Kimseden çekinmem, potansiyel olarak herkesi suçlu görmüyorsam fotoğraf çektiririm. Adamın bir kusuru varsa yarın öbür gün hakkında işlem yapılabilecektir. Herkesin elinde telefonlu fotoğraf makinesi olduğu bir çağda, Soğuk Savaş döneminin suçlamalarıyla karşı karşıya kalacak halimiz falan yok. Bunu da hiç önemsemem.”

https://yaziyor.org/2021/04/28/suleyman-soylu-alkol-yasagi-savunmasi/
https://yaziyor.org/2021/04/24/thodex-kurucusu-ozerin-31-milyon-lirasina-el-konuldu/
https://yaziyor.org/2021/04/25/vebitcoin-ceosu-200-milyon-tl-degerinde-kripto-para-calindi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir