ÇevreManşetTüm Haberler

Şehir hastanesi denizi yutacak

İkizdere’deki doğa talanı hâlâ akıllardayken Rize’de, havalimanı ve lojistik liman projelerinden sonra şehir hastanesi yapılması için 8 milyon ton taş çıkarılarak deniz doldurulacak.

Denizlerin projelerle doldurulduğu, ekosistem yıkımının yaşatıldığı Türkiye’de gün geçmiyor ki doğa talan edilmesin. Rize’de, bütün itirazlara rağmen şehir hastanesi için denizin doldurulması çalışmalarına başlandı. AKP Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’nın 2020 yılında katıldığı bir televizyon programında ‘müjdelediği’ proje, 350 bin metrekare alanda kurulacak.

Rize’nin Gündoğdu ve Hamidiye mahalleleri arasındaki sahil bandında yapılacak hastane için yaklaşık 8 milyon ton taş kullanılacak. Pazar ilçesindeki ocaktan alındığı belirtilen taşlar, kamyonlarla taşınarak denize dökülmeye başlandı.

Rize Valisi Kemal Çeber, şehir hastanesi inşaatı için deniz dolgusunun 1 yıl içinde biteceğini, sonrasında hastane inşaatına başlanacağını söyledi. Hastane projesinin hazır olduğunu belirten Çeber, “850 nitelikli yatak kapasiteli, öğretim üyelerimizin yerlerinin, idari bölümlerin olduğu çok güzel bir plan çizildi. Tüm hasta odaları denizi görecek. Bu çerçevede 1 yıl sonra binanın inşaatına başlamayı öngörüyoruz” diye konuştu.

CHP’den itiraz

Deniz doldurularak kamu binalarının inşa edilmesine karşı olduklarını belirten CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, “Hastaneye karşı değiliz, Rize’nin hastaneye ihtiyacı varsa ilimizin birçok yerinde hastane yapılabilir. Ama deniz doldurularak değil, kentin yukarılarına taşınarak yapılması gerekir” dedi. Pandemi koşullarının herkesi tek bir hastaneye getirmenin doğru olmadığını gösterdiğini hatırlatan Deniz, şehir hastanelerinin sorunu çözemeyen yapılar olduğunu artık herkesin bildiğini belirtti. 

Soru işaretleri ile dolu ihale

Bütün bu sorunların yanında proje ihalesiyle ilgili bilgilendirme yapılmadığını belirten Deniz, “’İhaleyi nerede, ne zaman yaptınız, ihale bedeli nedir, ihale bedelini kim aldı soruları konusunda kamuoyuna bir açıklama yapın’ diye bir çağrımız oldu. Bir iş başlamış, bu işi kimin yaptığı, kaça yaptığı açıklanmıyor” dedi. İktidarın, ihalelerde şeffaf olmadığını, Rize’yi hiç kimsenin hiçbir şey bilmediği ama birilerinin inşaat yaptığı bir bölgeye dönüştürdüklerini söyleyen Deniz, “’İhaleyi kimin aldığı belli olmasın, ihalenin miktarı belli olmasın, her şeyi el altından yapalım’. Türkiye’yi böyle yönetiyorlar” dedi.

Vatandaşların tepkisini engellemek için taşın nereden getirileceğinin de gizlendiğini belirten Deniz, “Taşın nereden geleceği belli olmasın, niye çünkü vatandaş öğrenirse tepki gösterecek. Oldubittiye getirme çabası var” dedi.

TIKLAYIN: İkizdereliler direnişte kararlı: İstiyoruz diyenler herhalde parti taraftarları

İkizdere taş ocağı

Rize’de, havalimanı ve lojistik liman projelerinden sonra şehir hastanesi yapılması için de taş çıkarılması tepkiyle karşılanırken, Cengiz Holdinge bağlı Cengiz İnşaat tarafından Rize’nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi’nde yapılmak istenen taş ocağına karşı köylülerin direnişi sürüyor. Pazar ilçesinden daha önce havalimanı için taş alındığını hatırlatan İkizdere Dernekler Federasyonu Başkan Yardımcısı Musa Yılmaz, “Biz Rize’nin herhangi bir yerinden taş çıkarılmasına karşıyız. Rize’nin doğasının talan edilmesine, bir çakıl taşına bile zarar verilmesine karşı dururuz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir