DünyaGündemManşet - YanMedya

Sedat Peker’in açıklamaları New York Times’ta

Sedat Peker tarafından yapılan açıklamalar Türkiye’de siyasetin gündemini değiştirirken, New York Times da iddiaları derğerlendirdi, “Erdoğan’a doğrudan suçlama yöneltmemeye özen gösterdi ” denildi.

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in YouTube yayınları Türkiye gündemini belirlerken, iddialar ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times’ın da dikkatini çekti.

Diken’in aktardığına göre New York Times, ekonomik kriz ve Covid-19 salgını nedeniyle anketlerde oy oranı düşüşe geçen AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugünlerde ‘alışılmadık ölçüde hırpalanmış’ göründüğünü, şimdi de kimilerine göre ‘bir dönemin sonunu getirecek’, giderek dallanıp budaklanan bir skandalla karşı karşıya bulunduğunu yazdı.

Türkiye’de televizyon ekranlarında İsrail’in Gazze bombardımanına ilişkin haberlerden geçilmemesine rağmen, milyonlarca insanın halen sürgünde bulunan hükümlü bir organize suç örgütü liderinin ağızları açıkta bırakan iddialarını dinlemek üzere YouTube’a döndüğü belirtilen haber-analizde söz konusu iddialar arasında ‘tecavüz, uyuşturucu simsarlığı ve şüpheli ölümler’e ilişkin Erdoğan’a yakın yetkililere yönelik suçlamalar da bulunduğu aktarıldı.

“Ana hedefi güçlü ve hırslı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dönüştü”

Makaleye şöyle devam edildi:

“Peker önce Pelikan grubu diye bilinen, Erdoğan’ın damadı eski bakan Berat Albayrak etrafında birleşmiş kliki hedef aldı. Sonra gözden düşmüş eski içişleri bakanı Mehmet Ağar’ı. Çok geçmeden ana hedefi güçlü ve hırslı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dönüştü.

Şu ana kadar Erdoğan’a doğrudan suçlama yöneltmemeye özen gösterdi. Ancak Cumhurbaşkanı etrafındaki rakip gruplar arasındaki amansız çekişme ve üst düzey yetkililer ile mafya arasındaki kirli bağlantılar haddinden fazla hasara yol açıyor.

Erdoğan daha önce de siyasi muhaliflerince yolsuzluk ve güç istismarıyla suçlandı. Ama bugüne kadar Peker’inki kadar keskin ve yaralayıcı suçlamalara maruz kalmamıştı.”

https://yaziyor.org/2021/05/19/sedat-pekerin-videosunu-yayinladigi-hadi-ozisik-haberturk-yayinina-katilmadi/
https://yaziyor.org/2021/05/18/sedat-peker-suleyman-soylu-ile-gorustugunu-reddeden-hadi-ozisikla-gorusmesini-yayinladi/
https://yaziyor.org/2021/05/18/erdogan-sedat-pekerle-ilgili-ilk-kez-konustu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir