DünyaKadın

San Francisco’da İstanbul Sözleşmesi eylemi

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı San Francisco’da da protesto edildi.

AKP’li, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi San Francisco’da da tepkiye neden oldu. San Francisco’nun merkezi iskele binası önünde 27 Mart Cumartesi toplanan bir grup, bu kararın hem Türkiyeli hem de dünyadaki kadınların hakları açısından bir geriye gidiş olduğunu anlattı.

Sendika.org’dan Mehmet Bayram’ın haberine göre Kovid-19 pandemisi yüzünden uzun zamandır kapalı kalan işyeri ve lokantaların ihtiyatlı bir şekilde açılmaya başlaması ve güneşli hava nedeniyle sokaklar doluydu. Bu nedenle eylem günü kalabalık olan geçitte Amerikalılara ve San Francisco’yu gezmeye gelen turistlere çok sayıda bildiri dağıtıldı. İlgi çekici pankartlar asan ve Türkçe, İngilizce ve İspanyolca şarkı ve marşlar çalan eylemciler yoğun ilgi gördü.

Eylemciler meraklı topluluğa AKP iktidarının kadınları nasıl hedef aldığını anlatan konuşmalar yaptı. Türkiye’de kadın cinayetlerindeki tırmanış ve Erdoğan iktidarının bu tırmanışı örtbas etme çabası anlatıldı.

Konuşmalar arasında hem Türkçe hem İngilizce ‘İstanbul Sözleşmesi yaşatır’, ‘Asla yalnız yürümeyeceksin’ sloganları atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir