EkonomiManşet - YanPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Rize’de sokak röportajına gözaltı

Rize’de ‘Sokak Kedisi’ adlı youtube kanalının yaptığı röportajda muhabirin “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına gireceğiz ne düşünüyorsunuz?” sorusunda cevap veren E.A Savcılık tarafından gözaltına alındı. E.A ‘nın “Saçmaladığını düşünüyorum” ifadeleri suç sayıldı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke ekonomisini nasıl batırdığını hepimiz görüyoruz. Bügün doğmamış çocuğun rızkını bile yediklerini görüyoruz” diyen E.A konuşmasının ardından göz altına alındı.

Verdiği röportajda, 30 yaşında olduğunu ve halen işssiz olduğunu anlatan E.A “Olduğum memlekette iş imkanı sıkıntılı. Ben 30 yaşışındayım neden çalışamıyorum ki. Şu anda bekarım ben bu işssizlikde nasıl evlenecek bir yuva bir hayat kuracağım” demişti.

Cumhuriyet Halk Partisi Rize İl Başkanı Saltuk Deniz konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşmda “Rize’de AKP ‘yi eleştirmek ekonomi kötü demek, işssizim demek çevreye sahip çıkmak taş ocaklarına karşı çıkmak suç. Bugünde Sokak Kedisi Youtube kanalında açıklama yapan E.A gözaltına alındı. Gene bugün biri erkek diğeri kız olan iki çocuklarını taciz eden anne ve üvey babaları mahkeme tarafından serbest bırakıldı” diyerek E.A’nın göz altına alınmasına tepki gösterdi.

Kanalın muhabiri de ifadeye çağırıldı

Rize’nin hemen hemen her yerinde röportajlarını sürdüren Sokak Kedisi Youtube Kanalı Muhabiri Ebru Uzun Pazar Savcılığı talimatı ile ifadeye çağırıldı. Sosyal medya hesabından ” Arkadaşlar İfadeye gidiyorum” diyerek duyurdu. Sokak Kedisi resmi Twetter hesabından yapılan paylaşımda ” Sokak Kedisi kanalı ile, halkın gerçek sesini duyurmak için çıktığım bu yoldan geri dönmeyecek, şimdiye kadar halkın attığı sessiz çığlığın mikrofonu olmaya devam edeceğim. Sevgilerimle…” şeklinde paylaşımda bulundu.

E.A’nın gözaltına alınmasına gerekçe gösterilecek röportaj şu şekildeydi

Geçtiğimiz günlerde de sokak röportajında iktidarın ekonomi politikasını eleştiren Mehmet Ali Sancaktutan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret iddiasıyla ifadeye çağrılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir