Manşet - YanMedyaTüm Haberler

Gazeteciler uyardı: Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız!

Bülent Kılıç’ın polisler tarafından darp edilerek gözaltına alınması sonrası basın meslek örgütlerinin çağrısıyla bir araya gelen gazeteciler şiddet uygulayan memurları uyardı, “Cezasızlık zırhına güvenmeyin! Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız! Gazeteciliği boğmanıza izin vermeyeceğiz!” ifadelerini kullandı.

İstanbul Beyoğlu’nda geçtiğimiz hafta sonu düzenlenen Onur Haftası etkinliğini takip eden Agence France Press (AFP) Foto Muhabiri Bülent Kılıç’a uygulanan polis şiddetine karşı gazeteciler İstanbul, Ankara ve İzmir’de eylem yaptı.

“Hakkını aramak için sokağa çıkan bu yurttaşları haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir”

14 meslek örgütünün çağrısıyla bir araya gelen gazetecilerin Ankara’daki eylem noktası Abdi İpekçi Parkı oldu. Burada yapılan açıklamada Bülent Kılıç’ın gözaltına alındığı hatırlatılarak şu ifadeler kullanıldı:

“Anayasa ile güvence altına alınan protesto hakkı fiilen yasaklanmış durumda. Geçim sıkıntısı yaşayan, haksızca işten atılan, mahallesine, ormanına, denizine sahip çıkmak isteyen, kimliklerine saldırılmasına karşı çıkan insanlar polis ve jandarma şiddetine uğruyor, seslerini duyuramıyor. İşte hakkını aramak için sokağa çıkan bu yurttaşları haberleştirmek gazetecinin kamusal görevidir. Ancak meslektaşlarımız toplum adına görevlerini yürütürken ağır şiddetle karşı karşıya kalıyor. İçişleri Bakanlığı’nın gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik yasa dışı genelgesinin ardından, bu şiddet çok daha tehlikeli bir hâl almış durumda.

“Güçlükle ‘nefes alamıyorum’ diyebilen Bülent Kılıç ölümden döndü”

26 Haziran Cumartesi günü LGBTİ+ bireylerin ve onlara destek veren yurttaşların düzenlemek istediği Onur Yürüyüşü’ne müdahale eden güvenlik görevlileri, uygulanan şiddeti kayda almak isteyen AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç’ı yere yatırıp boyuna bastırarak nefessiz bırakmak istedi. Güçlükle ‘nefes alamıyorum’ diyebilen Bülent Kılıç ölümden döndü. Amerika’da bir polis tarafından aynı yöntemle öldürülen George Floyd’un görüntüleri tüm dünyada infial yaratmışken, ülkemizdeki güvenlik güçlerinin bunu örnek alırcasına şiddet uygulaması hepimizi derinden endişelendirmektedir. Aynı gün başka meslektaşlarımızın da işlerini yapmaları engellendi. Darp edilen, taciz edilen, çektikleri görüntüleri silmek zorunda bırakılan meslektaşlarımız oldu.

“Gazeteciliği boğmanıza izin vermeyeceğiz!”

Kolluk güçleri bu kanun tanımaz uygulamaları ile halkın gerçekleri öğrenme hakkını engellemektedir. Nefessiz bıraktıkları yalnız meslektaşımız değil, halkın haber alma hakkıdır. Bu şiddet dalgasının amacı medya çalışanlarını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha, gür bir sesle haykırıyoruz. Gazetecilik suç değildir ve bizler gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz! Bu insanlık dışı yöntemlerde ısrar etmeyi düşünen memurları da uyarıyoruz: Cezasızlık zırhına güvenmeyin! Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız! Gazeteciliği boğmanıza izin vermeyeceğiz!”

İstanbul ve Ankara’daki eylemler

İstanbul’daki eylemde ise gazeteciler Cağaoğlu’ndan İstanbul Valiliği önüne yürüdü. Gazeteciler “Çek elini basından. Nefes alamıyoruz”, “Gazeteci susarsa herkes susar, susmayacağız”, “Özgür basın susturulamaz” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları attı.

İzmir’deki basın açıklaması ise Konak Meydanı’nda bulunan Hasan Tahsin Anıtı önünde yapıldı. Açıklamaya birçok gazeteci katıldı. Gazeteciler adına açıklama yapan İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, nefessiz bırakılanın yalnızca meslektaşları değil, halkın haber alma hakkı olduğunu vurguladı.

“Cezasızlık zırhına güvenmeyin”

İçişleri Bakanlığı’nın gösteriler sırasında polislerin görüntülerinin alınamayacağına yönelik genelgesinin ardından basına yönelik şiddetin çok daha tehlikeli bir hâl aldığını söyleyen Gappi, uygulanan şiddetin kanıksanamayacağının altını çizdi.

Gappi şunları söyledi;

“Bu şiddet dalgasının amacı medya çalışanlarını bezdirmek ve görevini yapmaktan uzak tutmak ise, bu amaca ulaşmanın mümkün olmadığını bir kez daha söylüyoruz. Gazetecilik suç değildir ve bizler gazetecilik yapmaya devam edeceğiz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz. Bu insanlık dışı yöntemlerde ısrar etmeyi düşünen memurları da uyarıyoruz: Cezasızlık zırhına güvenmeyin. Size bu kanunsuz emri verenlerle birlikte mutlaka yargılanırsınız.”

Açıklamaya katılan kurumlar

Açıklama yapan basın meslek örgütlerinin listesi şöyle:

 • Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği
 • Basın Konseyi
 • Çağdaş Gazeteciler Derneği
 • Dicle Fırat Gazeteciler Derneği
 • Diplomasi Muhabirleri Derneği
 • DİSK Basın-İşEkonomi Muhabirleri Derneği
 • Gazeteciler Cemiyeti
 • Haber-Sen
 • İzmir Gazeteciler Cemiyeti
 • Parlamento Muhabirleri Derneği
 • Samsun Gazeteciler Cemiyeti
 • Türkiye Foto Muhabirleri Derneği
 • Türkiye Gazeteciler Sendikası
 • Türkiye Gazeteciler Federasyonu
 • Türkiye Haber Kameramanları Derneği
https://yaziyor.org/2021/06/29/bulent-kilica-siddet-uygulayan-polislere-sorusturma/
https://yaziyor.org/2021/06/27/bulent-kilic-nefesim-alenen-kesilmeye-calisildi/
https://yaziyor.org/2021/06/27/bakan-yardimcisi-gazeteci-bulent-kilica-yapilan-muameleyi-savundu/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir