SağlıkSon 24 SaatTüm Haberler

Prof. Müftüoğlu uyardı: Covid’den sonra egzersizden uzak durun

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Covid sonrası için uyardı. Hastalığın hafif geçse de sonrasında yorgunlu belirtilerinin sürdüğünü kaydeden Müftüoğlu hastalıktan sonraki 2- 3 hafta egzersizden uzak durlumasını önerdi.

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Koronavirüs’ün yaygın durumda olan BA.4 ve BA.5 varyantlarından kaynaklanan Covid-19 vakalarında hastalığın hafif geçtiğini ancak hastalık sonrası yorgunluğun bir süre devam ettiğini ifade etti.

Prof. Müftüoğlu, şunları söyledi:

“Uzmanlar bu problemin öncelikle enfeksiyon süreci ve sonrasında akciğerlerdeki ‘oksijen değişiminin yetersizliği’nden kaynaklandığını söylüyor. Ayrıca enfeksiyonun mitokondrilerde fonksiyonel bozukluklara yol açarak kaslarda güç ve yetenek kaybına da sebep olabileceği belirtiliyor.

“Covid-19’u atlatanların hastalığı hafif geçirseler bile “Covid negatif” olduktan sonra da 2-3 hafta süre ile ağır fiziksel aktivitelerden uzak durmalarında ve ‘Covid negatif, yorgunluk pozitif’ sorununa karşı uyanık olmalarında fayda var. Benim tavsiyem: Covid-19 sonrasında 2-3 hafta daha yoğun egzersizlerden uzak durmanızdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir