GündemManşet - Yan

Pekcan’ın şirketinin 1.4 milyon TL yatırım desteği aldığı ortaya çıktı

Ticaret Bakanlığı görevindeyken bakanlığa dezenfektan sattığı ortaya çıkan Ruhsar Pekcan’ın 2019 yılında kurulan şirketine, Covid-19 ile mücadele kapsamında 1.4 milyon TL yatırım desteği verildiği ortaya çıktı.

Ticaret Bakanlığı’na şirketinden dezenfektan satmasının ardından görevden alınan eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve eşi Hasan Pekcan’ın şirketi Nanoksia’nın, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 1.4 milyon liralık yatırım desteği aldığı ortaya çıktı.

Pekcan’ın şirketi örnek gösterildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, resmî sitesinde Covid-19 ile mücadele kapsamında atılan adımları anlattığı bölümde KOBİ Teknoyatırım Destek Programı kapsamında dezenfektan, kolonya, koruyucu elbise, koruyucu gözlük, maske, eldiven gibi ürünleri üreten KOBİ’lere 6 milyon TL’ye kadar destek verildiği bilgisini paylaştı. Örnek olarak da Nanoksia şirketine verilen desteği gösterdi. Sitede “Tekirdağ ilinde ‘dezenfektan’ konusunda yatırım yapacak olan NANOKSİA Biyoteknoloji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin projesi destek kapsamına alınmış olup sağlanacak destek tutarı 1.443.998,40 TL’dir” denildi.

2019 yılında kuruldu

2019 yılında İstanbul Beykoz’da kurulan şirket, haşarat ilacı ve diğer zirai-kimyasal ürün imalatı için Tekirdağ’da yatırım yaptı. Resmi kayıtlarda sabit yatım tutarı 2 milyon 520 bin TL olarak yer aldı.

Sözcü Gazetesi’nden Özlem Güvemli’nin haberine, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Nadir Ataman, şirketin devletin bazı iş kollarına tanıdığı neredeyse bütün teşviklerden de yararlandığına dikkat çekerek, “Devletten teşvik al, bakanlıktan yatırım desteği al, başında bulunduğun bakanlığa piyasa fiyatının üzerinde dezenfektan sat. Bu ancak Türkiye’de olur” diye tepki gösterdi.

https://yaziyor.org/2021/04/22/bakan-devleti-kaziklamis/
https://yaziyor.org/2021/04/20/ticaret-bakanligi-pekcanin-esinin-sirketinden-dezenfektan-alindigini-dogruladi/
https://yaziyor.org/2021/04/21/gorevden-alinan-ruhsar-pekcandan-aciklama/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir