DünyaPolitikaSon 24 SaatTüm Haberler

Pegasus yazılımla Kaşıkçı cinayetini soruşturan yetkiliyi de dinlemişler!

Gazeteciler, iş insanları ve siyasetçilerin bulunduğu çok sayıda kişiyi izlemek için kullanıldığı ortaya çıkan Pegasus casus yazılımıyla Cemal Kaşıkçı’ya yakın isimlerin de hedef alındığı belirtildi.

Aralarında gazeteciler, iş insanları ve siyasetçilerin bulunduğu çok sayıda kişiyi izlemek için kullanıldığını ortaya çıkan İsrail merkezli NSO Grubunun geliştirdiği Pegasus casus yazılımıyla 2 Ekim 2018’de İstanbul’daki Suudi Başkonsolosluğunda Suudi yetkililerce öldürülen Gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya yakın isimlerin de hedef alındığı belirtildi.

Kaşıkçı’nın eşi de bir kullanıcı tarafından hedef alındı

The Washington Post ve The Guardian gazetelerinin yayımladığı sızıntılara göre Kaşıkçı’nın eşi Hanan Elatr’ın Android telefonu bir Pegasus kullanıcısı tarafından hedef alındı. Hack girişiminin başarılı olup olmadığı henüz bilinmiyor. 

Kaşıkçı’nın nişanlısı Hatice Cengiz’in telefonuna da gazeteci öldürüldükten birkaç gün sonra girildiği belirtildi.

The Washington Post’un aktardığına göre cinayetten sonra Kaşıkçı’ya yakın bir gazetecinin de telefonu hacklendi. Kaşıkçı’nın iki iş arkadaşının daha ve Türkiye’de cinayeti soruşturmakla sorumlu iki yetkilinin de sızan listede bulunduğu ifade edildi.

Türkiye’den yaklaşık 500 kişi var

Araştırmaya göre NSO’nun en fazla veri talep eden ülke Meksika. Bu ülkede çok sayıda resmi kurumun 15 binden fazla numaraya ulaştığı belirtiliyor. Bu rakam Fas’ta ve Birleşik Arap Emirliklerinde 10 bin. Dünya genelinde dört kıtadan en az 45 ülkeden NSO’ya telefon numarası takibi talep edildi. Bu sistemle Türkiye’den yaklaşık 500 civarında telefonun izlendiği belirtiliyor. 

Peker Pegasus’u deşifre etmişti

Sedat Peker, geçtiğimiz haziran ayında Sezgin Baran Korkmaz’ın oteli olduğu ileri sürülen Paramount Hotele tankla girdiği iddia edilen EKBA Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cihan Ekşioğlu’yla ilgili açıklamalarında pegasus yazılımı gündeme gelmişti.

Peker, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “gizli kasalarından” biri olarak öne sürdüğü Cihan Ekşioğlu için, “Süslü sülünün gizli kasalarından biri olan Cihan Ekşioğlu, İsraillilerden 3 milyon dolara aldığı sosyal platformların çözümlemelerini yapan cihazı, Türk devletine 50 milyon dolara nasıl sattığı da ortaya çıkacak” ifadesini kullanmıştı.

TIKLAYIN: İstanbul Valiliği’nden Cihan Ekşioğlu açıklaması: Koruma verdik, araç vermedik

Peker’in sözünü ettiği bu “sosyal medya platformlarının çözümlemelerini yapan cihaz”ın, İsrail merkezli Pegasus casus yazılımı olabileceği belirtiliyor. Zira, devletler Pegasus’u sosyal medya platformları, mesajlaşmaları ve telefon dinlemeleri için kullanıyor. Sedat Peker’in FETÖ Borsasını kurmak ve yönetmekle suçladığı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla bilinen Cihan Ekşioğlu, bir magazin dergisine verdiği röportajda, MİT’e “yazılım” sattıklarını söylemişti. Ekşioğlu bu yazılımla “istenilen kişilerin Twitter ve WhatsApp görüşmelerine ulaşabildiklerini” söylüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir