Manşet - YanSon 24 SaatTüm HaberlerYaşam

Afyon’da ırkçı saldırıya uğrayanlar tedaviye değil ifadeye alındı!

Afyon’un Sultandağı Dereçine Beldesi’nde, Kürt mevsimlik tarım işçilerine yapılan ırkçı saldırı sonucu 7 kişi yaralandı. 7 kişiden 5’i Sultandağı ilçe Devlet Hastanesi’ne kaldırılırken, 2’si hafif yara aldığı gerekçesiyle hastaneye götürülmedi.

Kardeşler İsmail, (18) İremnur (17) ile kuzenleri Ali Tan (22) kaldırıldıkları Sultandağı Devlet Hastanesi’nden sürekli kusmaktan kaynaklı travma şüphesiyle Afyon Devlet Hastanesi’ne sevk edildi.

Mezopotamya Ajansı’ndan Semra Turan’ın haberine göre, orada yapılan muayene ve çıkan tahlil sonuçlarında İsmail ve Ali Tan’ın kas ve böbreklerine şiddetli darp nedeniyle kustuğu belirtildi. Hastaneye kaldırılan gençler için burada her hangi bir işlem yapılmazken, İsmail ve Ali Tan emniyete götürülerek ifadesi alındı.

‘Oğlumu ormana götürüp tehdit ettiler’

Saldırıda yaralanan İsmail ve İremnur’un annesi Azize Tan, şöyle dedi:

“Oğlumu ormana götürüp orada ‘Öldürelim getirin ipi asalım’ diyerek öldürmek istemişler. Bunu da videoya çekmişler. Hakaretlerde bulunmuşlar. Şuanda bize insanlık dışı muamele yapılıyor. Benim çocuğum henüz tedavi edilmezken, alıp ifadeye götürmüşler. Bizi çadırlardan dışarı attılar. Araç getirerek, yarım saat içinde eşyalarınızı toplayıp gidin dediler. Eşyalarımızı kamyonlara yükledik, çocukların gelmesini bekliyoruz.”

 ‘Kürt olduğumuz için bize bu zulmü yaptılar’

“Burada mağdur edildik. Çocuklarım onlara hakaret etmemiş, bir şey yapmamış. Kürt olduğumuz için bize bu zulmü yaptılar. Ağza alınmayacak küfür ve hakaretler ettiler. Bize ‘Defolup gitsinler’ diyerek saldırıyorlardı. 50’ye yakın erkek ellerindeki sopa ve parke taşlarıyla biz kadınlara saldırdı. Oğluma işkence ettiklerine dair ellerinde görüntü var. Bize saldıranların ceza almasını istiyorum. Memleketime gitsem bile onlardan şikâyetçi olacağım.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir