EkonomiManşet - Yan

Patronların patronu da memnun değil! “Zor bir dönemden geçiyoruz”

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, ekonomideki gidişata ilişkin konuştu, “İşsizliğin yüzde 28’e kadar yükseldiği zor bir süreçten geçiyoruz” dedi.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED), ‘Dönüşüm Zamanı’ ana temasıyla düzenlediği 23. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, salgın nedeniyle online olarak yapıldı. Zirvenin açılışında konuşan TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, salgının iş dünyasına etkileri ve ekonomideki gidişata ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de çalışan nüfusun neredeyse yarısı iktidar ve patronlar tarafından asgari ücrete mahkum edilmişken ve pandemi şartlarında zenginler servetine servet katarken, patronlar adına konuşan Kaslowski de ekonomiye ilişkin eleştirilerde bulundu.

“Enflasyon-faiz-döviz sarmalından çıkmalıyız”

“İçinden geçilen global süreç, ekonomide yepyeni dönüşümlere gebe. Dünyada ana tema değişiyor, dijital dönüşüm, yeşil sanayi devrimi ve farklılaşan bir ekonomik sisteme doğru yol alıyor. Türkiye’nin bu zaman zarfında, içeride yaşanan iktisadi sorunlardan dolayı ana global temadan kopmaması gerektiğine inanıyorum” diyen Kaslowski “İçeride halen tartışmakta olduğumuz enflasyon-faiz-döviz sarmalından bir an evvel çıkıp global gidişatı doğru okuyup yakalamamız gerekmekte” ifadelerini kullandı.

“İşsizliğin yüzde 28’e kadar yükseldiği zor bir dönemden geçiyoruz”

İşsizlik rakamlarında artışın hızla devam ettiği ve geniş tanımlı işsizliğin yüzde 28’e kadar yükseldiği zor bir süreçten geçiyoruz” diyerek sözlerine devam eden Kaslowski, şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz hafta kısa çalışma ödeneğinin yeniden uzatılmasına dair çıkan kararı son derece olumlu karşılıyoruz. İstihdama yönelik desteklerin devam etmesi gerektiğine de inanıyoruz. İşsizlik ve hayat pahalılığı, sadece bugünümüzü değil, geleceğimizi de tehdit eder durumdadır. Bu alanlarda çok ciddi adımlara ve ilerlemeye ihtiyacımız var.

“Enflasyonlar mücadele de başarılı olmazsak sorunlarımızı da çözemeyiz”

Masada çözmemiz gereken bir enflasyon problemimiz var. Bu temel sorunu çözmek için para politikasının öngörülebilir olması, disiplinli ve şeffaf bir şekilde yönetilmesi ve Merkez Bankamızın enflasyon hedeflemesi konusunda her türlü aracı bağımsız bir şekilde kullanmasını bekliyoruz. Enflasyon ile mücadelede başarılı olmazsak diğer makroekonomik sorunlarımızı da çözemeyiz. Bunu açık bir şekilde kabul edip bu yönde hareket etmek şart. Aksi durumda orta-uzun dönemde büyümenin finansmanı için gerekli olan dış kaynak ihtiyacına ulaşmak mümkün olmayacak, istihdam ve işsizlik sorunları daha da derinleşecektir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir