Son 24 SaatTüm HaberlerYaşam

Patlayıcı ve hilti ile define arayan adam zehirlenip öldü

Define bulmak için Zonguldak’tan Bolu’ya gelen Fatih Uzun el yapımı patlayıcılar ve hilti ile oluşturduğu 12 metrelik çukurda karbonmonoksit gazından zehirlenerek hayatını kaybetti. Olay yerine ulaşmaya çalışan AFAD personeli kayalıklardan düşerek kolunu kırdı.

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde yaşayan Fatih Uzun ve Durmuş Akyol define bulma umuduyla Bolu’nun Seben ilçesinin Bozyer ve Gücük köyleri arasındaki dağlık alana geldiler.

Bolu Gündem’in haberine göre bu iki kişi kayalık alanda el yapımı patlayıcılar ve hilti ile 10 gün boyunca kayayı 12 metre oydu. Define olduklarını düşündükleri alana daha hızlı ulaşabilmek için amonyum nitrattan oluşan el yapımı patlayıcılar da kullandılar.

Define arama çalışmaları esnasında delme ve patlatma işlerini Fatih Uzun yaparken, Durmuş Akyol ise içeriden çıkan taşları ve toprağı dışarı taşıdı.

10 gün boyunca aralıklarla süren işte Fatih Uzun benzinle çalışan hiltiyle 1 saat boyunca kazı yapınca hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından fenalaşarak kaya içindeki tünelden dışarı çıktı. Çıktıktan sonra bayılan Fatih Uzun’un arkadaşı Durmuş Akyol durumu fark ettikten sonra arkadaşına müdahalede bulundu. Fatih Uzun’un kısa süre sonra kalbi durarak kazdığı tünelin önünde yaşamını yitirdi. Durmuş Akyol olay sonrası 112 Acil Çağrı Merkezi’ni arayarak yardım istedi.

Fatih Uzun

AFAD personelinin kolu kırıldı

Bunun üzerine bölgeye 112 Acil, AFAD, jandarma, jandarma arama kurtarma (JAK) ve Cumhuriyet Savcılığı’ndan ekipler sevk edildi. Araç yolu olmayan bölgede köylülerin yol tarifiyle ekipler, kazı alanına ulaşmak için yaya yola çıktı. Dik rampaları ve kayalık alanları tırmanmak zorunda kalan ekipten 1 AFAD personeli, yolculuk sırasında uçurumdan yuvarlandı. Kolu kırılan AFAD personeli, diğer ekiplerin de yardımıyla çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. Ekipler, 5 kilometrelik yolu aşarak bölgeye ulaştı.

Jandarma ekipleri ve Cumhuriyet Savcısına olayı anlatan Durmuş Akyol, “Kendisi içeriden çıktı. Açtığımız tünelin dışında oturdu. Kendini yere bıraktı. Yüzüne su çaldım, ayran içirdim. Kendine gelmedi. Kalp masajı yaptım. Ölürken yanındaydım. Sonra da 112’yi aradım. Burada işaret vardı. Biz işareti görünce burada kazı yaptık. Kabartma vardı taşlarda” dedi.

Bolu’da daha önce de arama yapmış

Bu arada Fatih Uzun’un Bolu’da farklı alanlarda daha önce 3 kez daha define kazısı yaparken jandarma tarafından yakalandığı belirlendi. Uzun’un hakkında ‘Tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı veya sondaj yapma’ suçlamasıyla pek çok kez işlem yapıldığı öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir