EkonomiManşetTüm Haberler

Pandemide yoksulluk arttı milyarderler zenginleşti!

Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle işsizlik katlanırken, emekçiler ücretsiz izinlere çıkarılırken, halklar yoksullaşırken dolar milyarderlerinin servetinin 10.2 trilyon dolara yükseldiği ortaya çıktı.

İsviçre merkezli yatırım bankası UBS ve çokuluslu danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers (PwC)’ın yayınladığı “2020 Servet Raporu”na göre; 2020 yılının Temmuz ayının sonunda dünyanın en zengin yaklaşık 2 bin 200 kişisinin serveti 10.2 trilyon dolar gibi rekor bir rakama ulaştı.

2017’de yayınlanan verilerde, milyarderlerin serveti 8.9 trilyon dolar olarak açıklanmıştı.

PwC’nin raporunda, artışın başlıca nedeni menkul kıymetler fiyatlarındaki yükseliş olarak belirtildi. Servetleri artan dolar milyarderlerinin sayısı da 2 bin 158’den 2 bin 189’a çıktı.

Rapora göre dolar milyarderlerinin servetinin pandeminin yükselişe olduğu nisan-temmuz döneminde yüzde 27,5 artırması ise dikkati çekti.

Servet sıralamasının yayınlanmadığı raporda dünyanın en zengin insanı 189 milyar dolarlık servetiyle Amazon’un kurucusu Jeff Bezos olduğu belirtildi. Bezos’un serveti bu yıl 74 milyar dolar arttı.

Servetleri çift haneli arttı

Raporuda, her sektördeki milyarderlerin nisan-temmuz döneminde servetlerinin çift haneli arttığına yer verildi. Öte yandan teknoloji, sağlık hizmetleri ve imalat sektörlerindeki milyarderlerin servetlerindeki artışın yüzde 40 civarında olduğu açıklandı.

En zenginler sırasıyla; ABD, Çin, Almanya

2018’den, Temmuz 2020’ye kadar, teknoloji milyarderleri servetlerinin yüzde 42.5 artırarak 1.8 trilyon dolara yükselttiğine yer verilen raporda, sağlık sektöründe faaliyet gösteren milyarderlerin de bu dönemde servetlerini 50.3 artarak yaklaşık 259 milyar dolara çıkardığı ifade edildi.

Milyarderin servetinin üçte biri ABD’ye ait olurken, bunu Çin ve Almanya izledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da ise 119 milyarderin toplam serveti 595 milyar dolar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir