Bilim ve TeknolojiManşetSağlık

Özlem Türeci’den ‘patent’ açıklaması: Üretimdeki kaosu artıracaktır

Covid-19 aşısı üreten BioNTech’in baş tıbbi sorumlusu Dr. Özlem Türeci Covid-19 aşılarındaki patentin kalkması halinde sprunların çözülemeyeceğini savundu ve “Muhtemelen üretimdeki kaosu artıracaktır” dedi.

ABD Ticaret Temsilcisi Büyükelçi Katherine Tai, Covid-19 aşılarının üretim kapasitesini artırmak için fikri mülkiyetin kaldırılmasını desteklediklerini ve Dünya Ticaret Örgütü’nde (DTÖ) gerekli müzakerelerine katılacaklarını duyurmuştu. Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de Avrupa Birliği’nin ABD’nin önerisini görüşmeye istekli olduğunu söylemişti.

“Muhtemelen üretimdeki kaosu artıracaktır”

Konuya ilişkin CNN International’a konuşan Covid-19 aşısı üreten BioNTech’in baş tıbbi sorumlusu Dr. Özlem Türeci ise aşıda patenti şu sözlerle savundu:

“Aşı üretiminde bir dizi önemli faktör vardır. Örneğin, üretim sürecimiz, aşının etkinliğini ve güvenliğini sağlamak için hepsinin doğru bir şekilde yürütülmesi gereken 50 binden fazla adım içerir. Deneyimli personel, özel tesisler, hammaddelere erişim gerektirir. Bunun yerine, aşı üreticileri için yasal, idari ve organizasyonel çözümler sağlamak daha önemlidir. Bir patent feragatnamesi önümüzdeki 12 ay içinde hazır olacak dozların sayısını artırmayacak. Muhtemelen üretimdeki kaosu artıracaktır.”

https://yaziyor.org/2021/04/30/ugur-sahin-asida-patent-hakki-kaldirilsin-cagrisina-yanit-verdi/
https://yaziyor.org/2021/05/07/afrikadan-asi-patentine-cagrisi-tarihin-dogru-tarafinda-yer-alin/
https://yaziyor.org/2021/05/06/asi-patentine-merkelden-destek/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir