DünyaYaşam

En az 155 milyon insan akut gıda güvensizliği yaşıyor

Gıda Krizine Karşı Küresel Ağ’ın raporuna göre en az 155 milyon kişi akut gıda güvensizliği yaşıyor.

Gıda Krizine Karşı Küresel Ağ (GNAFC), 2021 Küresel Gıda Krizi başlığıyla yıllık raporunu açıkladı. Rapora göre çatışma, koronavirüs pandemisiyle bağlantılı ekonomik şoklar ve aşırı hava olayları sebebiyle milyonlarca insan ‘akut gıda güvensizliği’ yaşıyor.

“155 milyon insan akut gıda güvensizliği yaşıyor”

Artışın endişe verici boyutta ve sert bir uyarı niteliğinde olduğu belirtilen raporda, “2020 yılında 55 ülke/bölgede en az 155 milyon insan kriz ya da daha kötü seviyelerde akut gıda güvensizliği yaşamaktadır. Bir önceki yıla göre bu durumdaki insan sayısı 20 milyon civarında artmıştır” denildi.

‘Acil eylem’ vurgusu

Burkina Faso, Güney Sudan ve Yemen’deki yaygın ölümleri ve çöküşü önlemek için acil eyleme geçilmesi gerektiği vurgulanan raporda, en az 28 milyon insanın da 2020’de açlıktan bir adım uzakta akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldığı kaydedildi.

“Afrika’da 98 milyon şiddetli gıda güvensizliği ile karşı karşıya”

Raporda, Afrika’nın akut gıda güvensizliğinden orantısız şekilde etkilenmeye devam ettiğine dikkat çekilerek, “2020’de şiddetli gıda güvensizliği ile karşı karşıya olan yaklaşık 98 milyon insan Afrika’da yaşıyor. Bunun haricinde geçen yılın en kötü 10 gıda krizi yaşayan yerleri arasında Yemen, Afganistan, Suriye ve Haiti de bulunuyor” denildi.

“34 milyon insan açlığın eşiğinde”

Raporda, çatışmaların 2021’de de gıda krizlerini tetikleyen başlıca unsur olmaya devam edeceği ve Covid-19 ile ilgili kısıtlamaların kırılgan ekonomilerde akut gıda güvensizliğini daha da kötü duruma taşıyacağına dikkat çekildi.

Raporda ayrıca, dünyada açlık eşiğinde 34 milyon insanın bulunduğu ve en küçük bir şokun dahi onları en kötü durum senaryosuna itebileceği uyarısı yapıldı.

‘Akut gıda güvensizliği’ nedir?

Yüksek düzeyde gıda güvensizliği olarak tanımlanan akut açlık, bireyin yeterli gıda tüketememesi nedeniyle hayatının tehlikede olması anlamına geliyor.

https://yaziyor.org/2021/05/07/afrikadan-asi-patentine-cagrisi-tarihin-dogru-tarafinda-yer-alin/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir