GündemSon 24 SaatSon DakikaTüm Haberler

ÖSYM KPSS sorularına ilişkin iddiaları yalanladı, Erdoğan inceleme talimatı verdi

2022 KPSS soruları ile bir yayınevinin hazırlık testindeki soruların çoğunun aynı çıktığı tartışmaları devam ediyor. ÖSYM iddiaları yalanlasa da Erdoğan inceleme talimatı verdiğini açıkladı.

31 Temmuz 2022 tarihinde düzenlenen Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda (KPSS) sorulan soruların, Yediiklim Yayınları’nın deneme soru kitapçığındaki birçok soru ile aynı olduğu iddiası gündeme oturdu.

ÖSYM iddiaları yalanladı.

ÖSYM, “Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır” dedi.

ÖSYM’nin açıklaması şöyle:

“2022 KPSS Lisans Genel Yetenek-Genel Kültür Sınavı ile Eğitim Bilimleri Sınavı 31 Temmuz 2022 Pazar günü sabah ve öğleden sonra oturumlarında güvenli bir biçimde gerçekleştirilmiştir.

Bazı sınav sorularının bir yayınevinin deneme sınavı sorularıyla aynı olduğuna ilişkin sosyal medya platformlarında ortaya atılan iddiaların incelemelerimiz neticesinde asılsız olduğu anlaşılmıştır.”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı verdiğini duyurdu.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: 

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, 2022 KPSS Lisans oturumundaki bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili Devlet Denetleme Kuruluna inceleme talimatı vermiştir. İnceleme en kısa sürede neticelenecek ve kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

Erdoğan tweet attı

Erdoğan da sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı: “Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir